Demirtaş'tan Bismil açıklaması

Eski BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Hükümetten beklediğimiz şey; derhal çıkıp sorumluları kimse yakalandığını, gözaltına alındığını, açığa alındığını ve sorguda olduğunu açıklamasıdır” dedi

20 Nisan 2011, Çarşamba 19:09
A A

Şentepe Mahallesi'nde bağımsız milletvekili adaylıklarının YSK tarafından  iptalini protesto etmek için toplanan grubun çıkardığı ve bir kişinin ölümüne ve  2 kişinin yaralanmasına yol açan olayın ardından Bismil'e gelen eski BDP Genel  Başkanı Selahattin Demirtaş, Bismil Belediyesinde eski BDP Genel Başkan  Yardımcısı Gültan Kışanak, bağımsız milletvekili Emine Ayna ve Diyarbakır  Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile birlikte basın toplantısı  düzenlendi.

Demirtaş, gösterilerde bütün uyarılarına rağmen polisin şiddetini  artırdığını ileri sürerek, şöyle konuştu: “Polisin, göstericelere karşı kullandığı orantısız şiddet, sokak  işkencesine dönüşmüştür. Dolayısıyla bugün Bismil'de ortaya çıkan sonuç,  tesadüfen ortaya çıkmış ve rastgele oluşmuş bir sonuç değildir. Bunun aylardır  süren bir altyapı hazırlığı vardır.

Bunun anlaşılması ve görülmesi lazım. Bugün  vatandaşlar hedef gözetilerek açıktan gerçek mermilerle ateş edilip, bir katliam  gerçekleştirilmek isteniyorsa bu, AKP'nin emrindeki, Hükümetin emrindeki polis  tarafından yapılıyorsa bizim şu saatlerde Hükümetten beklediğimiz şey; derhal  çıkıp sorumluları kimse yakalandığını, gözaltına alındığını, açığa alındığını ve  sorguda olduğunu açıklamasıdır.”


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;