Deniz Baykal'dan ifade şartı

Ergenekon savcısı Zekeriye Öz'ün "taciz iddialarıyla" ilgili olarak "müşteki" sıfatıyla ifade talebinde bulunulan eski Deniz Baykal'dan belge şartı geldi

17 Mart 2011, Perşembe 11:32
A A

Deniz Baykal’ın avukatı Muzaffer Yılmaz, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Baykal’ın "müşteki" sıfatıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından talimatla ifadesinin alınmasının talep edildiğini anımsattı.

ŞÜPHE UYANDIRILMAK İSTENİYOR

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na, 11 Mart 2011 tarihinde, 17.30’da iletilen "müşteki" olarak ifadeye çağrılma bilgisinin, kimi görsel basında saat 15.50’den itibaren altyazı ve son dakika haberi olarak verildiği hatırlatan Yılmaz, verilen haberde de Baykal’ın "müşteki" olarak ifadeye çağrıldığının bilinçli olarak gizlendiği ve kamuoyunda Deniz Baykal’ın hangi sıfatla ifade vereceği konusunda şüphe uyandırılmak istendiğini savundu.

Yılmaz, "Sayın Deniz Baykal’ın vekili olarak bizzat şahsımıza da pek çok gazeteci arkadaşımız aynı konuda, ’yani sayın Deniz Baykal sanık mı, tanık mı, müşteki mi olarak ifadeye çağrılıyor’ şeklinde sorular yöneltilmiştir. Bu haberler, hafta sonu olması nedeni ile cumartesi ve pazar günü de devam etmiştir" dedi.

Gürsel Tekin ifade vermeye gidecek

"BİLİNÇLİ YÖNLENDİRMELER YAPILMAKTADIR"

Avukat Yılmaz, açıklamasında, şunları kaydetti: "Şüphesiz ’gizlilik kararı’ bulunan dosyadan bilgi sızdıran kişilerin gözetiminde, bilinçli olarak bu yönlendirmeler yapılmaktadır.

İstanbul/Beşiktaş Cumhuriyet Savcılığından gönderilen faks Ankara’da mürekkebi kurumadan belli basın organlarının elinde olabilmekte ve bu basın organları da eksik bilgi ile Kamuoyunun kafasını karıştırmaktadır. Müvekkil, 14 Mart 2011 tarihinde, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından telefonla aranarak Beşiktaş Cumhuriyet Savcılığı tarafından ifadeye çağrıldığını ve talimatla ifadesi alınmak için arandığını öğrenmiş bulunmaktadır."

BİLGİ VE BELGELERİ TALEP EDİYOR

Yılmaz, Baykal’ın avukatı olarak 15 Mart 2011 tarihinde, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe ile başvurarak; 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) ’mağdur ile şikayetçinin hakları’ kenar başlıklı 234. maddesi uyarınca Baykal’ı ilgilendiren bilgi ve belgelerin yasal hakların kullanılabilmesini teminen kendilerine verilmesini talep ettiklerini ifade etti.

"BİLGİ VE BELGE VERİLMEMESİ HUKUKA AYKIRIDIR"

Yılmaz, açıklamasına şöyle devam etti: "Gerek anılan fıkra hükmü ve gerekse maddenin bütünü incelendiğinde, şüpheli ve müdafiye ilişkin kısıtlamaların düzenlendiği anlaşılmaktadır.

Bu durumda, 3713 sayılı Yasanın 10/d hükmünün, müşteki olarak ifadeye çağrılmış olmamız nedeni ile, tarafımıza uygulanması mümkün değildir. 10/d hükmüne istinaden daha önce alınan 19 Mart 2010 tarihli mahkeme kararının müvekkil açısından uygulanabilirliği de yoktur.

Müvekkille ilgili alınmış kısıtlılık kararı da bulunmamaktadır. Kaldı ki, 10/d maddesi hükmünde yer alan kısıtlama gerekçesi ’soruşturmanın amacını tehlikeye düşürebilecek’ hükmünün müvekkile ve vekiline izafe edilmesi son derece yanlıştır.

Deniz Baykal’a ilişkin tüm belgelerin ve hatta telefon tapelerinin basında sayfalarca yer almasına rağmen, kendisinin veya vekili olarak bizim soruşturmanın amacını tehlikeye düşürebileceğimiz iddiası anlamsız, gerçek dışı ve yersizdir.

"BİLGİ VE BELGELER VERİLMEZSE İFADE VERİLMEYECEK"

Yılmaz, gerçeklerin ortaya çıkması için 07 Mart 2011 tarihinden itibaren basında yer alan olaylara ilişkin ilgili araştırmanın yapılması ve Baykal hakkındaki Beşiktaş Savcılığındaki soruşturma dosyasında yer alan bilgi, belge ve telefon dinlemelerinin istenilerek incelenmesi hususunda, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın "gizlilik kararı" bulunan dosyasına 11 Mart 2011 tarihinde başvurularak ivedi olarak gerekenin yapılması talebinde bulunulduğunu belirtti.

Muzaffer Yılmaz, "Bu talep de Baykal’ın kendisine yapılan iftira ve tertibe ilişkin sorumluların ve bütün gerçeklerin ortaya çıkarılmasını bir an önce ve herkesten çok istediğinin bir kanıtıdır.

Tüm bu hususlar açıklanarak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na, 5271 sayılı Yasa’nın 234. maddesi gereği Deniz Baykal’la ilgili tüm bilgi ve belgelerin tarafımıza verilmesi, bu husus yerine getirilmeden ifade verilmeyeceği bildirilmiştir" dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;