Deniz Feneri suskunları

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2. Deniz Feneri e.V. soruşturması için ifadeye çağırdığı Zahid Akman ve Zekeriya Karaman'ın savcılıkta 'Susma hakkı'nı kullandığı ortaya çıktı

Deniz Feneri suskunları

DENİZ FENERİ DAVASI

Deniz Feneri e.V. Derneği’nin Almanya’daki Türklerden fakir fukaraya dağıtmak için topladığı bağışları amacı dışında kullandığı ortaya çıkmıştı. Almanya’da açılan ilk davada dernek yöneticileri yolsuzluktan mahkum olmuştu.

Davada eski RTÜK Başkanı Zahid Akman ile Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman da suçlanmıştı. Yolsuzluğun Türkiye bağlantısını belirlemek için ikinci bir soruşturma başlatılmıştı. Soruşturmayı yürüten Alman Frankfurt Bölge Mahkemesi Savcılığı, Türkiye’den adli yardım talep etmişti.

DOLANDIRICILIK

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘Meslek edinircesine dolandırıcılık’ suçuna ilişkin yürütülen soruşturmanın tamamlandığı öğrenildi.

Savcı Harun Kodalak, dosyayı Almanya’ya iletilmek üzere Adalet Bakanlığı’na gönderdi. Dosyada yer alan bilgilendirme yazısına göre bu süreçte Zahid Akman, Zekeriya Karaman, İsmail Karahan, Mustafa Çelik, Harun Kapuyoldaş, Erhan Yatar, Ahmet Coşar, Mehmet Sıddık Balıkçı, Hakkı Sadal, İzzet Kurum’un şüpheli olarak ifadesine başvuruldu.

10 şüpheliden sadece Erhan Yatar’ın ifade verdiği diğerlerinin ise ‘Susma hakkı’nı kullandığı bildirildi.

ÖZEL HAYATA SAYGI

Soruşturma sürecinde Zahid Akman’ın Ankara’daki, Zekeriya Karaman’ın da İstanbul’daki evlerinin didik didik arandığı, evde bulunan bilgisayarlardan kopya alındığı öğrenildi.

Zahid Akman ve Zekeriya Karaman’ın da aralarında bulunduğu toplam 10 şüphelinin parmak ve el içi izleri de alındı. Aramalarda elde edilen, mühürlenmiş ve bantla sarılmış 4,5 kilogramlık kutu içerisindeki 122 kalem fatura da dosyaya girdi.

Savcılık, şüphelilerin ev ve bürolarından alınan bilgisayar imajlarındaki özel hayata ilişkin bilgileri dosyaya koymadı. Özel hayat bilgileri dava sonuna kadar emanette tutulacak.

2