'Deniz gibi girdim okyanus gibi çıktım'

Seyrantepe'deki Midas Stüdyoları'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Deniz Seki “Uyuşturucuyu ne kadar süre kullandınız?” sorusuna “Bu soruyu duymamış kabul ediyorum... Sorulmamış kabul ediyorum. Bedelini çok ağır ödediğimi düşünüyorum” dedi.

'Deniz gibi girdim okyanus gibi çıktım'

* “Dokuz aydır mikrofonumdan ayrıyım. Sizleri yepyeni bir şarkıyla kucaklamak istedim. Heyecanımı affedin ne olur. Şu an benim için o kadar önemli ki”.

* “Ben bu şarkıyı kendi kalbime yazdım.’Canım kalbim birbirimizi hiç üzmeyelim’ diyorum. Çünkü kalbimi çok üzdüm. Artık kalbimi üzmek istemiyorum. O benim için çok kıymetli: Bitti”.

* “Şu anda çok bambaşka bir Deniz’im. Bildiğiniz Deniz’im ama sanki Deniz olarak gittim, okyanus olarak döndüm. Çok sert bir yerden geldim, bambaşka hayatlara dokundum. Çok tuhaf bir yolculuktu. Maneviyatı çok yüksek. İçinde yeteri kadar gözyaşı var. Hayata dair çok tecrübeler de var, bambaşka. O yüzden özgürlüğün kıymetini bilin”.

* “Kitap yazmayı çok isterim. İnşallah önümüzdeki günlerde biriktirdiğim notlarımı düzenleyeceğim. Özgürlüğüme ilk adım attığımda elimde gördüğünüz defter en yakın arkadaşımdı. Orada tutuksuz kelimelerim var”. ‘Cezaevi sırat köprüsü gibiydi’

* “Kendimi yalnız hissetmedim. Çok kocaman bir ailem var. Bana hep kendimi güvende hissettirdiler. Aynı zamanda hayranlarımdan binlerce mektup geldi. Onlar da aynı çileyi çeker gibiydi. O mektupların hepsi çekmecemde ve hepsine yeni yaptığım albümle birlikte, imzaladığım kartpostallarımı göndereceğim”.

* “Mektupları defalarca okudum. Âilem kendimi yalnız hisssetmeme izin vermedi. Orası çaresizliğin olduğu bir yer. Şarkılarım da beni yalnız bırakmadı. Meğer ne vefalı arkadaşlarım varmış, ne kadar çok seviliyormuşum. Hiç ummadığım dostlarım da ‘Kıymetlim’ oldu. Orası sırat köprüsü gibiydi”.

*“Ben aşka aşık bir kadınım. Aşk hayatta vazgeçilmez bir şey. Aşksız şarkı yazılır mı ya da aşk olmadan hayat yaşanır mı?”.

* “Hüsnü Şenlendirici bugünün gündem maddesi değil. Hayatımın da gündem maddesi değil. Anlayışla karşılayın lütfen. Şu anda özgürlüğe aşığım sadece”. ‘Allah’ın şanslı kuluyum’

* “Cezaevinde herkes gibi karşılandım. En güzel cezaevi bile adı üstünde ‘cezaevi’. Özgürlüğün yok bir kere! ‘Hadi bakalım Deniz Hanım, bir şarkı söyle’ denebilecek bir ortam yok orada. Başka hayatlar var”.

* “Elhamdülillah Müslümanım. Bununla gurur duyuyorum. Aynı zamanda bir sanatçıyım. İkisini birbirine karıştırmadan yaşamayı tercih ediyorum”.

* “Şu anda hayatımı yeniden yorumlama aşamasındayım. Beni heyecanlandırıyor, farklı kılıyor. Bir taraftan çok enteresan bir hayat hikayesi. Öte yandan belki de Allah’ın şanslı kullarından bir tanesiyim. En büyük şer bile çok büyük hayra sebep olur. Cezaevinde küçücük bir televizyonum vardı, sizi hep seyrettim”.

* “Komple bir değişim içindeyim. Böyle olsun istedim. Böyle olmasını uygun gördüm. Eski ekibimle 7 yıllık bir hukukumuz var. Onlar bana kırgın değil, kadim dostlarım. Gerçek müzisyenler birbirlerine kırılmazlar”. ‘Protezlerden kurtuldum’

* “Bugün özgürlüğümün 55’inci günü. 28 Kasım’da Antalya-Kemer’de sahne alacağım, 5 Aralık’ta da Bostancı Gösteri Merkezi’nde olacağım”.

* “Gerçekten bir operasyon geçirdim. Ama bunun adı ne estetik, ne liposuction ne toplatma ne de başka bir şey. Arkadaşlar vücudumda bana ait olmayan hiçbir şey istemiyorum. Sadece protezlerimden kurtuldum. (Silikondan söz ediyor) Bunu büyütmenin alemi yok. Şu an itibariyle hiç estetiğim yok”.

* “Psikolojik desteği her sanatçının alması taraftarıyım. Bundan önce de bir psikiyatrım vardı, şu anda da var. Zor ve meşakatli bir iş yapıyoruz. Bunun için illa cezaevine girmek gerekmiyor. Ağlamak da gülmek kadar doğal değil mi?”

* “Resim yapmaya başladım. Böyle bir kabiliyetim olduğunu bilmiyordum. Çok sürpriz oldu. 5 tane yağlıboya tablom var. Şubat ayında albüm çıkacak. Bu arada bazı radikal kararlar aldım”.

Deniz Seki’nin cezaevinde yazdığı ve eski sevgilisi Hüsnü Şenlendirici’ye ithaf ettiği iddia edilen  ‘Bitti’ şarkısı:

Bitti, bu defa bitti

Bu canım kalbim senindir

Tabii kabul edersen

Bir daha hiç kimseler kıramaz bizi

Söz, bitti

Yeter, yeteri kadar yeminlere mahkumuz

Sitem desen o haklı ona da epey borcumuz

Bu son yemin olsun

Kıymet bileniz gel ne olur sözlerimi canım kalbim

Birbirimizi hiç üzmeyelim

Söz, bitti