Deniz Seki kelepçeyle geldi

Uyuşturucu kullanmak ve satmaktan 24.5 yıla kadar hapis istenen Deniz Seki İstanbul Adliyesi'ne kelepçeyle getirildi

01 Ekim 2009, Perşembe 13:05
A A

Uyuşturucu ticareti yaptığı ve uyuşturucu kullandığı gerekçesiyle 24 Şubat 2009 tutuklanan ve 8,5 yıldan 24,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenen Deniz Seki saat 10.30 sıralarında Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne getirildi. Deniz Seki, adliyeye kelepçeli olarak getirildi. Deniz Seki, kelepçesini saklamak için elinde su şişesini taşıdı. Deniz Seki verdiği dilekçede adliyeye kelepçesiz getirilmesini istemişti. Üzerinde gömlek, gri ceket ve siyah pantolon ile ucu açık siyah ayakkabı bulunan Deniz Seki adliyeye sokulurken basın mensuplarına “Adalet yerini bulacak, dua edin” diyen Deniz Seki, sürekli güldü.

ŞENLENDİRİCİ GÖRÜŞEMEDİ

İstanbul Jandarma Komutanlığı, uyuşturucu madde ticareti yapan, “Kedi Murat” kod adlı Hakan Ç.'in başında bulunduğu organize suç örgütü tespit etti. Örgütü ortaya çıkarmak için istihbarat çalışması yapan jandarma, operasyon için Beşiktaş’taki İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nden arama ve el koyma kararı aldı. 13 Şubat günü saat 06.00’da 200 jandarmanın katılımıyla Diyarbakır ve Ankara ile İstanbul’da 18 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi. Gözaltına alınan Deniz Seki, Zekeriyaköy Jandarma Karakolu'na götürüldü. Sevgilisi klarnetçi Hüsnü Şenlendirici, Zekeriyaköy Jandarma Karakolu’na koştu ancak Deniz Seki ile görüşemedi.

ÖNCE SERBEST BIRAKILDI 
Uyuşturucu madde kullanmak ve temin etmek suçlamasıyla nöbetçi mahkemeye çıkarılan Deniz Seki, serbest bırakıldı. Deniz Seki, mahkemedeki ifadesinde "Son dönemlerde yaşadığım sıkıntılardan dolayı uyuşturucu madde kullandım. Çok pişmanım. Bir sanatçı olarak bu durumda olmaktan dolayı üzüntü duyuyorum. İki kişiden kokain satın aldım. Suçum uyuşturucu kullanmaktan ibarettir. Ben kimseye uyuşturucu temin etmedim" dedi.

Savcı, Deniz Seki'nin serbest bırakılmasına itiraz etti. Mahkeme Deniz Seki hakkında yakalama kararı çıkardı. Yeniden gözaltına alınan Deniz Seki, 24 Şubat günü çıkarıldığı mahkemede tutuklandı. Deniz Seki Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi'ne konuldu. Çok üzgünüm, diyen Deniz Seki, adliyeden cezaevine götürülürken ağladı.

SÜREÇTEN ŞİKAYETÇİ OLDU 

TCK’da “uyuşturucu ticareti yapmak ve kullanmak için uyuşturucu bulundurmak veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak suçlarını kapsayan bu maddelere göre Deniz Seki’nin 8,5 yıldan 24,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Avukatları makul olmayan tutukluluk süresi, davanın görevsiz mahkemede olması nedeniyle uzaması, görevsizlik başvuruları ile itirazlarının reddi ve tutukluluk incelemelerinin duruşmasız yapılması nedenleriyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu. Mahkemeden araştırma yapılması istendi. Deniz Seki başvuru dilekçesinde “Bu süreçte mağdur edildiğini, kimseden değil, ama süreçten şikayetçi olduğunu” söyledi.

Uyuşturucu ticareti yapmak suçundan yarın yargılanmaya başlayacak olan şarkıcı Deniz Seki'nin duruşma öncesi mahkemeden bazı taleplerde bulundu. Bakırköy Cezaevi’nde tutuklu olan Seki, adliyeye getirilirken kendisine kelepçe takılmamasını ve adliye içersine Hakim ve Savcıların kullandığı protokol kapısından alınmasını istedi.

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, tutuklandıktan 218 gün sonra yargılanmaya başlayacak olan şarkıcı Deniz Seki'nin , duruşma gününden önce mahkemeye dilekçe sundu. Bakırköy Cezaevi’nden ring aracıyla getirilecek olan Seki, avukatı Naim Karakaya aracığıyla sunduğu dilekçede adliyeye girişi için bazı taleplerde bulundu. Seki, adliyeye girişinin Hakim ve Savcıların kullandığı protokol kapısından yapılmasını ve kelepçesiz olarak getirilmeyi istedi. (Belma KILIÇ İstanbul DHA)

AVUKATI VİP TALEPLERİ YALANLADI


Çete üyesi olmak suçundan 19 kişiyle birlikte yargılanacak olan Seki’nin davası, bu sabah 10.00’da Beşiktaş Adliyesi’nde başlayacak. Davanın bütün gün sürmesini beklediklerini belirten Seki’nin avukatı Naim Karakaya, kelepçe takılmayacağı yönünde çıkan haberlerin gerçek dışı olduğunu söyledi. Karakaya, “Deniz Hanım’ın VIP istekleri olduğu iddia ediliyor ama bu bilgiler kesinlikle doğru değil. Asla böyle bir talebimiz olmadı. Deniz Hanım, mahkeme salonuna normal kapıdan girecek. Jandarma kararı olduğu için de, zaten yüzde 99 kendisine kelepçe takılacak” diye konuştu.

 

3

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;