Denizli 1 saatte 'deniz' oldu

1 saatlik yağmur, Denizli'yi felaketin eşiğine getirdi. Yollar ve evler sular altında kaldı

Denizli 1 saatte 'deniz' oldu

Denizli'de dün akşam saatlerinde aniden bastıran yağmurda, 150’ye yakın ev ve iş yeri ile cadde, sokak, yol ve köprülü kavşaklar sular altında kaldı. Bir saatlik yağışın, altyapı çalışmaları nedeniyle bu kadar etkili olduğunu söyleyen Denizli Belediye Başkanı AK Parti’li Nihat Zeybekci, “Yağmur devam ederken, biz de panikledik. Çünkü, biraz daha devam etse, o koca kayaların kent merkezine kadar ulaşma ve büyük bir afet yaşanma ihtimali vardı” dedi.

SULAR KANALİZASYONA VERİLEMİYOR

Belediye Başkanı Nihat Zeybekci düzenlediği basın toplantısında, yağışın Servergazi, Yenişehir, Hallaçlar semtlerinde daha etkili olduğunu, bu bölgelere 30 kilogramdan fazla yağış düştüğünü, sel sularının da kent merkezine ulaştığını anlattı. Başkan Zeybekci, “Denizli Belediyesi'nin altyapı çalışmaları devam ediyor. Yeni projeye göre, yağmur suları, kanalizasyon şebekesine verilmiyor. Yağmur suyu hattını ise şu anda kullanamıyoruz. Ancak, üst yapı çalışmaları bittiğinde yağmur suyu şebekesi kullanılabilecek. Yağmur suları kanalizasyon şebekesine verilmediği için kısa süreli sağanak yağmur afete dönüştü” diye konuştu.

Sel suları nedeniyle 965 kişinin ihbarda bulunduğunu, Denizli Belediyesi ekiplerinin gece geç saatlere kadar 135 ev ve iş yerine müdahale ettiğini aktaran Zeybekci, şunları söyledi:

KIZILAY DEVREDE

“150 araç, 550 personel ile gece geç saatlere kadar çalıştık. Sel sularından aşırı zarar gören vatandaşlara, Kızılay battaniye dağıttı. 650 kişiye belediyemiz yemek verdi. Yağmur esnasında kurduğumuz Afet Koordinasyon Merkezi çok iyi çalıştı. Valiliğe bağlı birimler çok büyük destek verdi. Özellikle Emniyet Müdürlüğü ekipleri canla başla çalıştı. Yağmur o kadar etkili yağdı ki, Yenişehir, Servergazi, Hallaçlar ve Bereketli'deki dere yataklarında kocaman kayalar sürüklendi. Yağmur devam ederken, biz de panikledik. Çünkü, biraz daha devam etse, o koca kayaların kent merkezine kadar ulaşma ve büyük bir afet yaşanma ihtimali vardı. Çok endişelendik.”

Nihat Zeybekci, yağmur suları nedeniyle zarar görenlerin tüm yaralarının sarılacağını, sel sularını Denizli kent merkezine ulaştıran dere yataklarının ıslahı için devletin yetkili birimlerinden yardım talebinde bulunacakların söyledi. Zeybekci, “Vatandaşlarımız biraz daha sabır göstersin. Alt yapı çalışmaları bu yaz döneminde, üst yapı da 2011'de bitecek. O zaman Denizli'de bir daha bu tür afetler yaşanmayacak” dedi.

Bu arada, Vali Vekili Mehmet Çapraz başkanlığında toplanan İl Kriz Merkezi de hasar tespit çalışmalarını başlattı. Valilik'ten yapılan açıklamada, “Aşırı yağıştan dolayı il merkezindeki 16 mahallede 45 ev ve 74 iş yeri ağır hasarlı. Yaşanan afette can kaybı olmamıştır. Hasarın maddi boyutu ise araştırılıyor” denildi.

Meteoroloji İl Müdürlüğü ise Denizli kent merkezinde metrekareye 24.6 kilogram yağış düştüğünü bildirdi.

Ferah IŞIK/DENİZLİ, (DHA)