Deprem yıktı, TOKİ yapacak

Toplu Konut İdaresi, Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla depremzedelerin evlerini yeniden yapacak

Deprem yıktı, TOKİ yapacak

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, bugün yaşanan depremde zarar gören köylerdeki konutların yenilenmesi konusunda talimat verdiğini bildirdi.

Bayraktar, Başbakan Erdoğan’ın arayarak kendisine bölgeye gitme talimatı verdiğini, bunun üzerine teknik ekibi ile birlikte bölgeye hareket ettiğini söyledi. Halen Elazığ’da depremden zarar gören köylerdeki incelemelerini sürdürdüklerini belirten Bayraktar, şu bilgiyi verdi:

"Bu gece burada kalacağız. Yarın da incelemelerimizi sürdüreceğiz. Başbakan, 'Bir köyde 60 konut yıkılmışsa, 10 konut ayaktaysa bunları da dahil hepsini yenileyin' talimatı verdi. Biz köylerdeki durumu belirleyip konutların hepsini yenileyeceğiz. Şimdilik Elazığ’da 10 köy gördük. Belki Tunceli’nin bazı köylerini de dahil ederiz. Bu köyler için kalıcı konutlar yapacağız."

ÇOK HIZLI HAREKET EDİLECEK

Önceki dönemlerde, devletin afet konutlarının yapımı konusunda oldukça sorun yaşandığını ve afetten ancak 15-20 yıl sonra bu konutların vatandaşlara teslim edildiğini, üstelik bu konutlarında istenilen kalitede olmadığını anlatan Bayraktar, son dönemde ise TOKİ’nin 8 bin civarında konutu yaparak afetzedelere teslim ettiğini ve devletin bu vatandaşlara karşı borcunu ödediğini belirtti.

Bayraktar, Elazığ’da yaşanan deprem nedeniyle TOKİ’nin çok hızlı hareket ederek, en kısa sürede konut projelerini başlatacağını ve vatandaşlara en uygun şartlarda vereceğini bildirdi. TOKİ Başkanı Bayraktar, Türkiye’nin deprem riskinin yüksekliğine dikkat çekerken, sadece büyük şehirlerde değil, kırsal kesimde de yapılaşmaya dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

AA