Derbide 4'ün sırrı

Fenerbahçe ile Galatasaray'ın 1983'ten beri oynadıkları 14 maçta, kaleciler en az bir kez 4 veya üzerinde kalelerinde gol gördü

23 Ekim 2009, Cuma 13:02
A A

Dünyada en çok ilgi çeken derbilerden Fenerbahçe ile Galatasaray maçlarının 363’üncüsüne iki gün kala farklı skor tahminleri yapılırken, kaleciler Leo Franco ile Volkan Demirel’i zor bir görev bekliyor.

Fenerbahçe, bu 14 maçın 9’unda 4 veya üzerinde gol atarak galip gelirken, Galatasaray 3 karşılaşmada 4 veya üzeri gol atarak rakibini yendi. Taraflar 2 maçta ise 90 dakikalık mücadele sonucunda 4-4 berabere kalırken, bu maçlardan 7 Şubat 2001’de Kadıköy’de oynanan karşılaşma panaltılara kalmış ve gülen taraf Fenerbahçe olmuştu.

Fenerbahçe, 4 veya üzerinde gol atma başarısında ezeli rakibine, 6’sı lig, 1’i Türkiye Kupası, 2’si de Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Kupası olmak üzere 9 maçta üstünlük kurdu. Galatasaray ise ezeli rakibine 2’si Lig, 1’i de Türkiye Kupası’nda olmak üzere 3 maçla karşılık verdi.

FENERBAHÇE, KADIKÖY'DE ATIYOR


Sarı-lacivertliler, "Cim-bom"a 4 veya üzerinde gol atma başarısını gösterdiği 9 maçın 7’sini sahası Şükrü Saraçoğlu’nda, 2’sini ise Ali Sami Yen deplasmanında oynadı. Sarı-kırmızılılar ise ezeli rakibine 4 veya üzerinde gol attığı 3 maçı da farklı sahalarda yaptı.

Galatasaray, Fenerbahçe’yi 5-1 yenerek Türkiye Kupası’nı müzesine götürdüğü maçı Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynarken, 1993 yılındaki lig karşılaşmasında 4-1’lik sonucu Kadıköy’de, 1991 yılındaki 4-1’lik zaferi ise Ali Sami Yen Stadı’nda aldı.

"4-4"LÜK BERABERLİKLER
Tarafların son 26 yılda normal süresinde 4-4’lük beraberlik aldığı iki maçtan 1983 yılındaki Ali Sami Yen Stadı’nda, 2001 yılındaki ise Kadıköy’de oynandı. 5 Haziran 1983’te yapılan lig mücadelesinde, sarı-kırmızılılar devreyi 3-1 önde kapatırken, ikinci yarıda durumu 4-1 yapmış, ancak ardından gelen Fenerbahçe golleriyle maç 4-4’lük eşitlikle sona ermişti.

Bu maçta Galatasaray’ın kalesini Haydar Erdoğan korurken, Fenerbahçe’nin kalesinde Yaşar Duran bulunuyordu. Ezeli rakiplerin, 7 Şubat 2001’de Kadıköy’de oynadıkları Türkiye Kupası yarı final maçının normal süresi 4-4’lük sonuçla berabere biterken, Galatasaray kalesinde Brezilyalı Claudio Taffarel, Fenerbahçe’de ise Rüştü Reçber yer alıyordu.

Karşılaşmanın ilk yarısı 3-1 sarı-lacivertlilerin lehine sonuşlanırken, ikinci yarıda "Cim-bom" skoru 4-4 yapmış ve maçı önce uzatmalara ardından da penaltılara götürmüştü. Ancak, penaltı atışları sonunda gülen taraf Fenerbahçe olmuştu.

GALATASARAY’IN 4 VE ÜZERİNDEKİ GALİBİYETLERİ
Galatasaray, 4 Mayıs 1991’de ligin 28. hafta mücadelesinde Fenerbahçe’yi 4-1’le geçerken, sarı-lacivertlilerin kalesini Toni Schumacher koruyordu. Fenerbahçe kalesinde, Galatasaray’dan Schumacher gibi 4 gol yiyen bir başka isim ise Can Okuyucu olmuştu.

Sarı-kırmızılıların 11 Nisan 1993’te ligin 25. hafta karşılaşmasında Kadıköy’de ezeli rakibini 4-1’lik skorla yenilgiye uğrattığı maçta, Fenerbahçe kalesini Can Okuyucu koruyordu. Sarı-lacivertlilerin kalesini 12 yıl boyunca koruyan Rüştü Reçber, 11 Mayıs 2005 tarihinde Atatürk Olimpiyat Stadı’nda çıktığı Türkiye Kupası finalinde, Galatasaray’dan 5 gol yemişti.

Sarı-kırmızılılar, tecrübeli file bekçisinin koruduğu kaleye 5 gol atma başarısı göstererek, kupaya uzanmıştı. Sarı-lacivertliler, bu sonuçla ezeli rakibine 5-1 yenilerek, hem ağır bir yenilgi almış hem de 22 yıllık Türkiye Kupası hasretine son verememişti.

FENERBAHÇE’NİN GALİBİYETLERİ

Son yıllarda ezeli rakibine karşı galibiyet sayısında üstünlük kuran Fenerbahçe, bu üstünlüğünü bir maçta 4 gol veya üzerini atma başarısına da yansıtmış durumda. Sarı-lacivertliler, son 26 yıldaki derbilerde Galatasaray kalesini koruyan file bekçilerinin birçoğuna 4 veya üzerinde gol atma başarısı gösterdi.

Fenerbahçe’den 4 veya üzerinde gol yiyen kaleciler Zoran Simovic, Hayrettin Demirbaş, Claudio Taffarel, Faryd Aly Mondragon, Morgan De Sanctics olarak sıralanırken, Hayrettin Demirbaş 4, Zoran Simovic ile Faryd Aly Mondragon ise 2’şer derbide kalelerinde 4 veya daha fazla sayıda gol gördü.

6 Kasım 2002 tarihinde Şükrü Saraçoğlu Stadı’nda Fenerbahçe’ye 6-0 yenilen Galatasaray’ın kalesini Kolombiyalı Faryd Aly Mondragon koruyordu. Tarihi maçın ardından Mondragon, bir Fenerbahçe maçında kalesinde en çok gol gören file bekçisi olarak tarihe geçiyordu.

4

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;