Derdim var öğretmenim

Bugün Öğretmenler Günü. Fakat her yıl olduğu gibi bu sene de öğretmenler bu günü buruk kutluyor.

Derdim var öğretmenim

Türk Eğitim-Sen eğitimcilerin mesleki sorunlarını tespit etmek amacıyla 3 bin 65 öğretmen ile bir anket yaptı. Anket öğretmenlerin dert içinde olduğunu ortaya çıkardı.

FAZLA ÇALIŞIP AZ KAZANIYORLAR

Öğretmenlerin yüzde 60.4’ü kirada oturuyor. Yüzde 70.5’inin kredi kartı borcu var. Bu öğretmenlerin yüzde 4.4’ünün borcu 70 bin TL’nin üzerinde. Öğretmenlerin yüzde 33.3’ü psikolojik sorunlar nedeniyle ailesiyle ilgilenemiyor. Yüzde 18.7’si ailesine yönelik saldırgan davranışlar sergiliyor. Yüzde 14.7’si eşiyle ve çocuklarıyla iyi diyalog kuramıyor. Yüzde 21.6’sı eşiyle ayrılma noktasına gelmiş.

PSİKOLOJİLERİ BOZUK

Öğretmenlerin yüzde 34.1’i ekonomik sorunlar nedeniyle sinir, kaygı, endişe gibi duygularında artış, yüzde 17.5’i uyku bozukluğu, yüzde 11.2’si dikkat dağınıklığı, yüzde 7.5’i depresyon, yüzde 1.5’i de panik atak ile karşı karşıya.

‘AYRIMCILIK YAPILIYOR’

Öğretmenlerin yüzde 42.5’i idarecilerle ilişkilerde adam kayırma ve ayrımcılık, yüzde 29.4’ü okulda yaşanan sorunlara duyarsızlık, yüzde 14.1’i baskıcı tutum, yüzde 13.9’u da sendikal farklılıklara göre davranmaktan yakınıyor.

‘ÖĞRENCİLER İLGİSİZ’

Öğretmenlerin yüzde 34.6’sı öğrencilerin derse ilgisizliğinden, yüzde 24.6’sı öğrencilerin saygısız davranışlarından, yüzde 17.5’i öğrencilerin kendilerini ifade edememelerinden, yüzde 16.4’ü sınıfların kalabalıklığı nedeniyle yaşanan iletişim sorunundan, yüzde 6.7’si ise velilerin baskı ve tehditlerinden şikayetçi.

İŞLERİNİ SEVİYORLAR

Öğretmenlerin yüzde 62.7’si mesleğini severek yapıyor. Yüzde 37.2’si ise işini sevmiyor. Mesleğini sevmeyenlerin yüzde 41.3’ü Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlere yanlış tutumundan yakınıyor. Yüzde 28.4’ü öğretmenliğin ücret ve özlük hakları açısından yetersiz olduğunu, yüzde 22.9’u kadrolaşma faaliyetlerinin hevesini kırdığını, yüzde 7.2’si öğretmenlik mesleğinin ideali olmadığını gerekçe gösteriyor. Öğretmenlerin yüzde 96.7’si Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlere yeterince destek vermediğini düşünüyor.