'Dere geçerken at değiştirilmez'

“Dere geçerken at değiştirilmez” diyerek kendisine tam destek veren partililerin sesine kulak veren CHP lideri Baykal, görevini bırakmayacak

'Dere geçerken at değiştirilmez'

Olağanüstü toplantı

CHP lideri Deniz Baykal ile CHP Ankara Milletvekili Nesrin Baytok’a ait olduğu iddia edilen görüntüler şok etkisi yaratmıştı. Günlerdir evinden çıkmayan Deniz Baykal’ın Danıştay’ın 142. kuruluş yıldönümü nedeniyle bugün düzenlenecek törene katılacağı açıklandı.

Baykal’ın son gelişmeleri değerlendirmek üzere MYK’yı da saat 11.00’de olağanüstü toplantıya çağırdığı belirtildi. Deniz Baykal’ın daha sonra basın toplantısı yapması bekleniyor.

Kurultay öncesi kulis

Kaset iddiasının ardından günlerdir kamuoyunu meşgul eden ‘Baykal istifa mı edecek?’ sorusuna yanıt dün Baykal’ın yakın çevresinden geldi.

Buna göre; yaşananların ardından mücadele kararı alan Deniz Baykal, Genel Başkanlık görevini sürdürme kararı aldı. Baykal, 22-23 Mayıs’ta toplanacak CHP kurultayında yeniden genel başkanlığa aday olacak.

Baykal’ın bu kararı CHP’de sevinç yarattı. Kaset olayı ve Kurultay öncesinde yaşananların CHP kulislerine yansıması ise şöyle:

‘Uluslararası komplo’

Kaset olayının ardından yaşanan ilk şoktan sonra hemen toparlanan CHP örgütü, Genel Başkan Baykal’ın arkasında duruyor. Genel Merkez de milletvekilleri ve örgüt üyeleri de kaset olayını ‘CHP’yi teslim almaya çalışan uluslararası güçlerin bir oyunu’ olarak görüyor.

CHP’liler böyle bir komploya Genel Başkanı feda etmenin partiyi teslim etmek anlamına geleceğini düşünüyor. CHP’liler, ‘Bu olayı yok saymalı’ diyen Baykal’a muhalifliğiyle bilinen CHP eski Genel Başkanı Altan Öymen ile hemfikir.

Önder Sav güçlendi

Yapılan bir başka saptamaya göreyse bu süreçte partinin ikinci adamı Önder Sav’ın gücü iyice arttı. Deniz Baykal’ın parti yönetiminde yapmayı düşündüğü değişiklik projesinde Önder Sav’ın tasfiyesi öngörülmüyordu.

Buna göre Önder Sav, örgütten sorumlu ikinci adam konumunda kalacak. Kemal Kılıçdaroğlu’na Genel Başkan Yardımcılığı teklif edilecek.

Parti bölünür

Bazı partililer ise Anayasa paketi, referandum ve kurultay sürecini işaret ederek “Dere geçerken at değiştirilmez” diye düşünüyor.

CHP’lilerin önemli bir kısmı ise “Referanduma giderken, genel başkan görevini bırakırsa parti bölünür. Bunu göze alamayız. Ortada görevini bırakacak kadar önemli bir konu görmüyoruz.

Sonuna kadar Sayın Baykal’ın yanındayız. Yaşananlar partiyi de Genel Başkan’ı da aşan bir komplo. Zamanlaması çok ilginç. Her kurultay öncesi kötü şeylerle karşılaşıyoruz” diye düşünüyor.

İstifa kampanyası

Bir başka teze göreyse CHP’liler için parti içinde Baykal’ın alternatifi yok. Ancak medya üzerinden Deniz Baykal’a ‘istifa’ kampanyası yürütülebilir.

Buna göre ‘Değişimin önü açılmalı, bu değişim de şu isimle olur. CHP yeniden ayağa kalkar. Partiyi iktidara taşır’ söylemleri devam ederse, toplum bu propogandalardan etkilenir.

Parti temsilcileri, “Genel Başkan, medyanın baskısı üzerine ‘Ben bu işi bırakıyorum’ der mi demezmi?” endişesi taşıyor. Öngörülen isim ise Kemal Kılıçdaroğlu.

Ya ‘Bırakıyorum’ derse

Bir grup partili ise Deniz Baykal’ın ne düşündüğünden tam olarak emin değil. CHP’liler “Biz sonuna kadar Deniz Baykal’ın arkasındayız. Ama onun kararı ne olacak?

Deniz Baykal, ‘Bırakıyorum’ derse işte bu başka bir şey. O zaman CHP’de kartlar yeniden dağıtılır” diyor. CHP’de merak edilen bir başka konu ise, kongre sürecinde muhaliflerin tutumu.

Ancak CHP’lilerin ezici bir çoğunluğu, partiyi yıpratmaya yönelik kaset olayından muhaliflerin yararlanma yoluna gitmeyeceğini düşünüyor.

Kılıçdaroğlu görev alır mı?

CHP Lideri Baykal’ın Genel Başkan Yardımcılığı’na taşımayı düşündüğü Kemal Kılıçdaroğlu’nun, son gelişmelerden sonra bu görevi kabul edip etmeyeceği de bir başka merak konusu.

Bu durum CHP kulislerinde, “Kemal Kılıçdaroğlu görevi kabul ederse, gelecek kurultaylarda genel başkan adayı olarak da ortaya çıkabilir” olarak yorumlanıyor.

Muhalefeti dinleyecek mi?

CHP içinde fazla etkili olmayan muhaliflerin tutumu bir anlamda Deniz Baykal’ın kurultay öncesi stratejisine bağlı gibi görünüyor. Daha önce muhalifler, Deniz Baykal’ın kurultay ile parti yönetiminde yapacağı değişikliği yeterli bulmuyordu.

Muhaliflerin bir kısmı Genel Başkan yardımcısı Önder Sav’ın yerine Kemal Kılıçdaroğlu’nun getirilmesini istiyordu. Muhaliflerin bir bölümü ise bu göreve Yılmaz Ateş’in getirilmesiyle partide esaslı bir değişimin olacağını düşünüyordu.

Son gelişmenin ardından Baykal’ın muhalefetin sesini dinleyip dinlemeyeceği de merak konusu.

‘Allah korusun’

Parti kulislerinde CHP’liler kurultay öncesi bomba etkisi yaratan kasetin montaj olabileceği ihtimaline dikkat çekiyor. CHP’liler, “Kasetin montaj olduğu esaslı bir raporla ortaya çıkacaktır.

O zaman şu anda yaşadığımız sıkıntı geçer ve hep bereber rahatlarız. Türkiye’nin içinde bulunduğu konjöktürde Genel Başkan Baykal’ı ‘Allah korusun’ diyoruz.

Partiye çok lazım. En lazım olduğu zaman. Sadece partiye değil Türkiye’ye çok lazım olduğu zaman” diyerek temennide bulunuyor.

Zihni ERDEM

4