Deri botlarınızı 7 adımda koruyun

Kış kombinlerinin vazgeçilmez parçalarından deri botlarınızı ilk günkü gibi kullanmak istiyorsanız bu bakım kurallarına göz gezdirmenizde fayda var. İşte deri botlarının bakımı konusunda bilmeniz gereken 7 şey

05 Aralık 2017, Salı 11:45
A A

Kar yağışı beklediğimiz bu günlerde, kombinlerin olmazsa olmazları arasına girecek olan botlar sezonu açtı! Peki ilk görüşte aşk yaşayıp aldığınız deri botlarının ilk günkü kadar yeni gibi durmasını ister misiniz?  İşte deri bot bakımı konusunda bilmeniz gereken kurallar: 

İhtiyacınız olanlar: Yumuşak bez Nemli bez Karbonat Arap Sabunu Ayakkabı Temizleme Kremi Su İtici Koruma Spreyi

Hasarı belirleyin

Hasarı belirleyin

Botlarınızda karlı havalardan sonra kalan tuz lekeleri mi var? Belki de botlarınız sadece kirlidir. Ya da yağmurda yürüdüğünüz için deride lekelenmeler mevcuttur. Kirlerin nedenine göre ayakkabı temizleme yöntemleri farklılık gösterir.

Temizleyin

Temizleyin

Botlarınızda hangi türde hasar olduğu önemli olmaksızın en iyi yapabileceğiniz şey  onları eve gelir gelmez temizlemek. Bunu yapmanız botların yüzeyinde oluşan lekelerin gelecekte hasara yol açmasını önler.  Tuz lekeleri için beyaz sirke ve suyu karıştırarak yumuşak bir bez ile silebilirsiniz. Bot yüzeyindeki genel kirler için arap sabunu ve nemli bez ile temizleyebilirsiniz.

Botları kurumaya bırakın

Botları kurumaya bırakın

Botlar temizlendikten sonra, çizik izleri giderilmeden önce tamamen kuruması için bekletilmelidir. Açık havada, direkt güneş ışığı almayan bir yerde kurutulmalıdır.

Çizik izlerini giderin

Çizik izlerini giderin

Yumuşak bir bezi hafifçe nemlendirmek için suya batırın ve daha sonra bezi karbonata daldırın. Çizikler gidene kadar botunuzun yüzeyini ovun. Daha sonra bir bez ile silerek botunuzu temizleyin.

Krem uygulama

Krem uygulama

Ayakkabı temizleme kremi uygulamak oldukça kolaydır. Tek ihtiyacınız olan temiz bir bez. Temiz bezi ayakkabı temizleme kremine veya deri ürünler için üretilen yağa batırarak ayakkabınızın dikişleri de dahil olmak üzere tüm yüzeyine yayın.

Koruma spreyi

Koruma spreyi

Ayakkabınızı her temizlediğinizde dış şartlara karşı korumak için sprey sıkmanız iyi bir fikirdir. Botlarınızı ilk aldığınız zaman ve her temizlemeden sonra su itici sprey kullanmalısınız.

Saklama

Saklama

Ayakkabılarınızı temizledikten sonra kuruması için ılık bir yerde saklayın. Derinin bozulmaması için üzerlerine ısı ve darbe gelmesini engelleyin. Ayakkabının nefes alması gerektiği için onları plastik kutulara koymamalısınız.