Dershane tartışmasına Gül de katıldı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Erzincan'da açıklamalarda bulundu. Gül, dersanelerin kapatılmasıyla ilgili de konuştu

15 Kasım 2013, Cuma 12:06
A A

İşte Gül'ün açıklmalarından satır başları:          

BARZANİ’NİN DİYARBAKIR ZİYARETİ

Dostluk bağlarımızı güçlendrmek bizim de onların da çıkarına. Hem de akrabalık ilişkilerimiz olan vatandaşları da sevindirecektir. Ne kadar komşularla dostluk ilişkileri içerisinde olursa o kadar kendimize de faydamız olur

Türkiye açık bir toplum. Herkesin ifade hürriyeti var. Kim nereden bakarsa bir haklılık da bulabilir.

Komşularla ilişkileri gerçekleştirmek, özellikle Irak’la. Türkmenler nasıl bazı vatandaşlarımızın akrabası ise, Kürtler de bazı vatandaşlarımızın akrabaları.
Ne kadar ortak ajandalarda beraber olursak o kadar faydası olur

Bu sürecin değeri de buradan geliyor.

DERSANELERİN KAPATILMASI

Gül, dershanelerle ilgili tartışmaların hatırlatılması üzerine, bununla ilgili uzun vadeli bir program olduğunu ifade ederek “Okullar varken okullara paralel başka bir eğitimin olması çok hoş değil” dedi.

Bu durumu arz-talep meselesi olarak değerlendiren Gül, dikkatli şekilde bütün eğitimcilerin bununla ilgili konuşup tartışacağını kaydetti. Abdullah Gül, çalışma konusunda bildiği kadarıyla kesinleşmiş bir durumun olmadığını, görüşmelerden sonra TBMM Genel Kurulu'na geleceğini, bütün bunlar dikkate alınarak bir çalışma yapılacağını dile getirdi.

ARINÇ’IN SÖZLERİ

Gayet güzel bir açıklama

SURİYE KARMAŞA İÇİNDE… EMRİVAKİ OLMASINI ARZU ETMEYİZ

Suriye büyük bir karmaşa içinde. Allah kimsenin evini bu hale getirmesin. Suriye’de yeni bir düzenin kurulmasını, halkın mutlu olacağı bir düzene geçilmesine önem veriyoruz

Suriye’nin parçalanmasına müsaade edilmez. Ama Suriye’dekiler de bizim akrabalarımız. Sınırımızda öyle yerler var ki, sınırlar yapılırken kasabanın, köyün içinden geçmiştir. Bayramlarda bunu görüyorsunuz. Nasıl karşı karşıya geldiğini.

Suriye’de Araplar, Türkmenler hep bizim akrabamız. Kimsenin ezilmesini istemiyoruz. Orada bir emrivaki olmasını da arzu etmeyiz.

'ŞU ANDA BİR ŞEY SÖYLEMEK İSTEMİYORUM'

Yeni bir anayasa yapılmasını en çok destekleyenlerden ve bu yönde çok yol gösterici olanlardan biriyim. Bununla ilgili çok konuşmalar yapıldı. Şu anda bir şey söylemek istemiyorum. Siyasetin de kendi gerçekleri vardır. Bugünkü ortam içinde nereye varılır bir şey söylemek istemem. Herhangi bir uzlaşma olursa hepimiz mutlu oluruz

ÖĞRENCİ EVLERİ TARTIŞMASI

Herkes bir tarafa çekti. Mesele gayet ortada. Her yerde üniversite açıldı. 2 milyona yakın öğrenci var, yurt yok. Bunlar hep arz-talep meselesi olarak ortaya çıkıyor. Bunlardan dolayı ortaya çıkan adli meseleler olursa gereği yapılır. Türkiye bir hukuk ülkesi. Hukukun üstünlüğü ve ihtiyaçlar çerçevesinde olacak şeylerdir. Siyasetin doğası gereği herkes bir tarafa çekerek yorum yapıyor gördüğüm kadarıyla

CUMHURBAŞKANI'NIN PROGRAMI

Erzincan programı kapsamında Valiliği ziyaret edecek Gül, Terzi Baba Camisi'nde cuma namazı kılacak. Taşçı Konağı Restoran'daki öğle yemeğinin ardından Cumhurbaşkanı Gül, 3. Ordu Komutanlığı'nı, Belediyeyi ve Erzincan Üniversitesi Rektörlüğü'nü ziyaret edecek. Gül, Park Masal Düğün ve Yemek Salonu'nda verilen akşam yemeğine de katılacak.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;