Dersim'den genel af çağrısı

CHP Lideri Kılıçdaroğlu eemleketi Tunceli'de “Referandumda 'Hayır' deyin, toplumsal mutabakatla doğudan batıya, kuzeyden güneye herkese genel affın önü açılsın” diye konuştu

Dersim'den genel af çağrısı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ‘Referandumda Hayır’ mitinglerine dün Elazığ, Bingöl ve memleketi Tunceli’de devam etti.

Kılıçdaroğlu, Kürt sorunu konusundaki en önemli çıkışlarından birisini Tunceli’de yaptı. Son seçimler öncesi eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın 300 kişiye hitap ettiği Tunceli’de Kılıçdaroğlu yaklaşık 15 bin kişiye seslendi.

Kılıçdaroğlu, “Dersim’in onurunu dinlemeye hazır mısınız?” diyerek sahneye davet edildi. “Hiç endişe etmeyin, Türkiye Dersim’le gurur duyacak” diyerek konuşmasına başlayan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

Tunceliliyim gururluyum

“Başbakan diyordu ki, ‘Neden Tunceliliyiyim diyemiyorsun?’ Tunceliliyim onur duyuyorum. Tunceliliyim, Hakkarililiyim, Urfalıyım, Yozgatlıyım. Ben insanım insan, Recep bey.

Şimdi kalkmış soy tartışması başlatıyor. Beyefendi eline cetvel alıp milletin kafatasını ölçüp soyunu bakacakmış. Kimsin sen.”

Dersim isyanı önderi Seyit Rıza’nın heykelinin dikildiği Kışla Meydanı’nda kalabalığa seslenen Kılıçdaroğlu, Kürt sorunu konusundaki en önemli çıkışlarından birisini yaptı.

Kılıçdaroğlu, “Hayır deyin barışın, kardeşliğin kutsallığı öne çıksın. Hayır deyin, toplumsal mutabakatla, doğudan batıya, güneyden kuzeye herkese özgürce genel affın yolu açılsın” dedi.

Televizyonda konuştu

Kılıçdaroğlu önceki akşam da Elazığ’da katıldığı bir yerel bir televizyon programında terör örgütü PKK’nın koşulsuz silah bırakması halinde, genel affın tartışılabileceğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, “PKK silah bırakacak ki herkes özgürce herkes düşüncesini söylesin. Buna karar verecek olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Af mı çıkarır, başka bir şey mi yapar, yoksa af gereksiz mi?

Biz tartışmaktan korkmuyoruz, toplum tartıştıkça düşünceler ortaya çıkar. Terör bitecekse, gidilir alt düzeyde, şu düzeyde bu düzeyde görüşmeler yapılır.”

Bingöl’de protestolar

Kılıçdaroğlu dün önce Elazığ’da konuştu, ikinci mitingini ise Bingöl’de yaptı. Kılıçdaroğlu Bingöl’de Başbakan Erdoğan’ı eleştirirken seçim otobüsünün önünde bulunan bir kişi “Sözlerine dikkat et, o Türkiye’nin başbakanı” diye bağırdı.

Kılıçdaroğlu, konuşurken miting için bariyerlerle ayrılan alanın arkasında toplanan bir grup da “Bingöl CHP’ye mezar olacak”, “Başbakan Tayyip, kahrolsun CHP” şeklinde sloganlar attı.

Grup, Kılıçdaroğlu’nun konuşması boyunca protestosuna devam etti. Bunun üzerine Kılıçdaroğlu, konuşmasını, “Bizleri protesto edenler var. Onlara da buradan sevgi saygı gönderiyorum.

Çünkü biz özgürlükten yanayız. Herkesin düşüncesini özgürce dile getirmesinden yanayız” diye tamamladı.

2