Dev birleşme işgücünü vurdu

68 milyar dolar ödeyerek Wyeth'i satın alan ilaç üreticisi Pfizer dünya genelinde işgücünün yüzde 10'unu işten çıkaracağını açıkladı. Pfizer Türkiye'de de 200 kişinin işine son verdi

Dev birleşme işgücünü vurdu

22.5 MİLYAR DOLAR KREDİ

Dünyanın en büyük ilaç üreticisi Amerikalı Pfizer, rakibi Wyeth’i 68 milyar dolara satın almış, bu işlem için bankalar konsorsiyumu 22.5 milyar dolar kredi vermişti. Pfizer’ın üst yöneticisi Jeffrey B. Kindler, “Yeni şirket insan, hayvan ve tüketici sağlığı konusunda endüstrinin lideri olacak” derken, iki devin birleşmesi çalışanları vurdu. Pfizer, dünya genelinde işgücünün yüzde 10’unu işten çıkaracağını açıkladı.

ALTI ÇALIŞANDAN BİRİ İŞSİZ

Pfizer’ın bu kararı Türkiye ofisini de etkiledi. Pfizer’ın Türkiye’deki her altı çalışanından biri işten çıkarıldı. Türkiye’de bin 200’ün üzerinde çalışanla hizmet veren Pfizer, yaklaşık 200 çalışanı ile yollarını ayırdı. İşten çıkarılanların büyük çoğunluğunu tıbbi satış mümessilleri oluşturdu. Şirketin açıklamasında Wyeth ile birleşmenin ardından yeniden yapılanmaya gidileceği belirtildi.

İLAÇTA EN BÜYÜK EVLİLİK

Sağlık Bakanlığı’nın iskontolu ilaç uygulamalarının da bu tip bir işten çıkarma operasyonunu kaçınılmaz hale getirdiği belirtildi. Pfizer, işten çıkarılanlara her türlü yasal haklarının verileceğini duyurdu. Pfizer-Wyeth birleşmesi Wall Street’in desteklediği ilk büyük şirket evliliği oldu. Anlaşma aynı zamanda son 10 yılda gerçekleşen en büyük ilaç şirketi evliliği olma özelliğine de sahip.