Dev-Yol iddiasıyla rektör ve yardımcılarını dinlemişler!

Bolu Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube'de görev yaptıkları dönemde aralarında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hayri Coşkun ve bazı rektör yardımcılarının telefonlarını Dev-Yol soruşturması kapsamında dinledikleri iddia edilen eski İstihbarat Şube Müdürü Ufuktan Yiğit ile iki polis adliyeye sevk edildiler

Dev-Yol iddiasıyla rektör ve yardımcılarını dinlemişler!

Bolu Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ile Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, yasa dışı dinleme soruşturması kapsamında eski İstihbarat Şube Müdürü Ufuktan Yiğit, komiser yardımcısı Levent Şahin ile polis memuru Bekir Mutlu’yu dün öğle saatlerinde gözaltına aldı. 3 polisin evlerinde yapılan aramada bilgisayar ve CD’lere el konuldu. Dijital kayıt yapan tüm cihazlar ise ekipler tarafından kopyalandı.

Gözaltına alınan 3 polis bugün yoğun güvenlik önlemleri altında adliyeye sevk edildi. Ufuktan Yiğit’in annesi oğlunun polislerin arasında adliyeye girişi sırasında ağladı. "Oğlum biz buradayız" diye bağıran yaşlı kadın fenalık geçirirken yakınları tarafından sakinleştirilmeye çalışıldı.

Eski İstihbarat Şube Müdürü Ufuktan Yiğit, komiser yardımcısı Levent Şahin ve polis memuru Bekir Mutlu’nun Dev-Yol soruşturması iddiasıyla aralarında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hayri Coşkun, rektör yardımcıları ve bazı öğretim üyelerinin telefonlarını dinlemek için gerekli izinleri aldıkları, 2013 ve 2014 yılları arasında tüm görüşmeleri kaydettikleri iddia edildi.

Bolu Emniyet Müdürlüğü’nün iddialarla ilgili olarak daha önce yürüttüğü soruşturma kapsamında komiser yardımcısı Levent Şahin ile polis memuru Bekir Mutlu’nun suçsuz bulunduğu, Ufuktan Yiğit’e ise 6 ay kıdem durdurma cezası verildiği öğrenildi. İstihbarat Şube Müdürlüğü görevinden Çocuk Şube Müdürlüğü görevine atanan Ufuktan Yiğit, daha sonra bu görevinden de alınarak ayın belirli günlerinde sadece nöbetçi emniyet müdürlüğü görevinde bulundu.

Mutlu YUCA-Taner BAYAR/BOLU, (DHA)