Devler CEBIT'e gelmedi

Vodafone, Türk Telekom ve Turkcell gibi sektörün büyük firmaları, bu yıl fuara katılmadı

08 Ekim 2009, Perşembe 05:00
A A

BÜYÜKLER KATILMASA DA OLUR
Bu yıl 10’uncu kez düzenlenen CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı, TÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi’nde dün başladı.

Vodafone, Türk Telekom ve Turkcell gibi sektörün büyük firmalarının yer almadığı fuardaki CEBIT Bilişim Zirvesi’nde konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Büyük firmalar katılmasa da oluyormuş. İşin büyüğü küçüğü yok. Bilgi teknolojileri akıl işi. Akılla engelleri aşabiliriz. Organize olmamız gerekiyor” dedi.

KÜÇÜK YATIRIM ÖNPLANDA
Yıldırım, bugünün asırlık çınarlarının kendilerini yenileyemezse yok olacağını belirterek, “Türk Telekom’un 1.5 asırda geldiği yer 8-10 milyar dolar ciro, 35 bin çalışan. 15 yılı bulmamış şirket Amerika’da, dört kişi bir araya gelip dükkan kurmuşlar, bugün 500-600 çalışanı 200 milyar cirosu var.

Demek ki artık büyük sermayeli, alın terini esas alan köklü şirketler geride kaldı, akıl terini, küçük yatırımı esas alan şirketler ön planda” dedi.

SEKTÖR KRİZDE BÜYÜDÜ
2003’te 8 milyar dolarlık ciro hacmi olan telekomünikasyonun 2008 sonunda 30 milyar doların üzerine çıktığını kaydeden Yıldırım, “Küresel krizde tüm sektörler allak bullak olurken, bu sektör istikrarlı bir şekilde büyümeye devam etti” dedi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 2003 başında ülkede genişbant internet erişimi yokken bugün 7 milyon abone, 35 milyon kullanıcı bulunduğunu, bilgisayar sahipliğinin 3.5 milyondan, 10 milyonun üzerine çıktığını dile getirdi.

TT, AVEA, TURKCELL VE VODAFONE YOK
10’uncusu düzenlenen fuarda bu yıl büyük operatörler stand açmadı. 45 farklı sektörde 1000 çözümün sunulduğu fuarda, Türk Telekom, Avea, Turkcell, Vodafone gibi büyük telefon operatörlerinin standları yok.

Konuyu değerlendiren Fuar Direktörü Orkunt Yozgat, herkesin katılıp katılmamakta serbest olduğunu söyledi. Orkunt Yozgat, “Bu yıl iş ağırlıklı. Bu yıl katılmadılar ama gelecek yıl için görüşüyoruz. Bu yıl daha az eğlence var ama daha çok iş var” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;