Devlet kurumuna telekulak baskını

YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun “Telefonlarım usulsüz dinleniyor” iddiası üzerine 1 hâkim ve 3 bilirkişi, haber vermeden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na giderek kayıtları inceledi

Devlet kurumuna telekulak baskını

YARGITAY KARARINA AYKIRI’

Türkiye genelindeki mahkemelerin verdiği telefon dinleme ve izleme kararlarının yerine getirilmesini sağlayan ve dinleme kayıtlarını elinde bulunduran Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) kayıtları incelemeye alındı. Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, kendisine ve YARSAV’a ait 11 telefon ile bilgisayar yazışmalarının, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği üçer aylık genel izleme ve dinleme yetkisiyle dinlendiğini açıklamıştı. Eminağaoğlu, Yargıtay’ın genel nitelikli izleme kararlarının hukuka aykırı olduğu şeklindeki kararına dayanarak usulsüz dinleme yaptıkları gerekçesiyle MİT (Milli İstihbarat Teşkilatı), Emniyet ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Ancak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmayı ‘takipsizlik’ ile sonuçlandırmıştı.

‘SANTRAL DİNLENDİYSE VAHİM’

Eminağaoğlu’nun karara itirazı üzerine dosya, yine mahkeme tarafından dinlendiği ortaya çıkan Sincan 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz’ın önüne gelmişti. Kaçmaz TİB kayıtlarının incelenmesine karar vermişti. Kaçmaz’ın kararı dün yerine getirildi. Ankara Sulh Ceza Mahkemesi Hâkimi Hayri Keskin ve 3 bilirkişi, kurum başkanlığına önceden haber vermeden TİB’e giderek kayıtları inceledi. TİB’deki inceleme yaklaşık 5 saat sürdü. İnceleme heyeti, Eminağaoğlu’na ait 11 telefon kaydını inceledi ve kopyalar aldı. YARSAV Başkanı Eminağaoğlu, “Yargıtay’daki santrale bağlı telefonum dinlendiyse bu bütün Yargıtay Başsavcılığı’nın dinlendiğini gösterir” dedi. TİB daha önce, istihbari izleme ve dinlemelerin mahkeme kararıyla yapıldığını, bu kayıtların gizli olduğunu ve incelenemeyeceğini savcılığa bildirmişti.