Devlet operasyonuyla töreden kaçış

Mardin Bilge Köyü'nde katledilenlerin yakınları köyden gizli bir operasyonla çıkartılıp Kırklareli'nde alınan 32 daireye yerleştirildi

Devlet operasyonuyla töreden kaçış

HEPSİ AYNI AİLEDEN

Mardin'in Bilge köyünde geçtiğimiz Mayıs'ta bir nişan evine düzenlenen saldırıda 6'sı çocuk 16'sı kadın 44 kişi katledilmişti. Katliamın ardından yakalanan 8'i tutuklu toplam 13 sanık hakkında dava açılmıştı. Sanıklardan aileleri can güvenlikleri olmadığı gerekçesiyle köyü terk etmişti. Devlet korumasına alınan aileler, geçici olarak Mazıdağı’nda bir fabrikanın misafirhanesine yerleştirilmişti. Bakanlar Kurulu kararıyla sanık yakınlarının Kırklareli’ne yerleştirilmesine karar verilmişti.

POLİS DE YERLEŞTİRİLDİ

Kırklareli Valiliği, aileler için İstasyon Mahallesi Tutkunlar Sitesi’nden 32 daire satın almıştı. Sanık yakını aileler, önceki gün operasyonlara taş çıkartan bir gizlilik içinde Mazıdağı'ndan yola çıkarıldı. 8 erkek, 18 kadın ve 58 çocuktan oluşan toplam 84 kişi önceki gün polis ve jandarma eşliğinde Mazıdağı'ndan yola çıktı. 2 otobüsteki ailelere yolculuk boyunca çok sayıda polis ve jandarma eşlik etti. Aileler dün bin 700 kilometrelik yolculuğun ardından Kırklareli'ne ulaştı.

KUŞ UÇURTULMADI

Otobüsler saat 07.00’da Kırklareli il sınırına geldi. Kırklareli polisi, sanık yakınlarını taşıyan otobüsleri, güvenlik güçlerinden 3 ayrı ekiple teslim alarak siteye getirdi. Sanık yakınları Mazıdağı'ndan yola çıktığında site çevresinde de olağanüstü bir hareketlilik yaşandı. Polis, gece yarısından itibaren konutların çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldı. Sitenin çevresi demir bariyerlerle çevrelenerek güvenlik şeridi çekildi. Silahlı polisler de sabaha kadar çevrede kuş uçurtmadı.

KOMŞULAR TEDİRGİN

Dün sabah siteye gelen aileleri, Vali Yardımcısı İsmail Gültekin ve Kırklareli Emniyet Müdürü Mehmet Behzat Canbazoğlu karşıladı. Katliam sanıklarının yakınları adına konuşan Mustafa Çelebi, "Biz bir hata yaptık, pişmanız ve burada çocuklarımızla birlikte yeni bir hayat kurmak istiyoruz. Artık can güvenliği endişesi taşımıyoruz” dedi. Ailelerin gelmesi site sakinlerini tedirgin etti. Site yöneticisi Sıtkı Kaya, “Orada yaşananların burada da olmasından endişeliyiz. Sitideki dairelerini satıp taşınmayı düşünenler bile var. Tedirgin olduk" dedi.