Devlette imam nikahı çatlağı

Kovancılar Kaymakamı Selçuk Aslan, depremde ölenlerin kesin sayısının 41 olduğunu söyledi

Devlette imam nikahı çatlağı

Kovancılar Kaymakamı Selçuk Aslan, depremde ölenlerin kesin sayısının 41 olduğunu söyledi. Bazı kişilerin adının kayıtlara iki kez geçirildiği, imam nikahlı kadınların hem kendi soyadlarıyla hem de imam nikahlı eşlerinin soyadlarıyla kayıtlara geçtiğinin tespit edildiği ortaya çıktı.

Bu sırada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan'a ölü sayısı ile ilgili bu bilgi de soruldu. Erdoğan, "Ölü sayısını ben 51 olarak biliyorum, 41 olduğu bilgisi bana gelmedi. Bana verilen bilgi, valiliğin tespit ettiği bilgidir. Dolayısıyla bir ilçe kaymakamının bilgisinden daha kesin." dedi.

"KARIŞIKLIK İSİMLERİN FARKLILIĞINDAN"

Pazartesi günü sabaha karşı olan ve Kovancılar İlçesi'ne bağlı köyleri vuran depremin etkileri saatler ilerledikçe ortaya çıkarken, önce Elazığ Valisi Muammer Erol, ardından bölgeye gelen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek basın mensuplarına, depremin bilançosuyla ilgili açıklamalar yaptı. Her iki yetkili de ölü sayısını 57 olarak açıkladı.

Ancak ardından aynı gün saat 14.30 sıralarında, hem Bakan Çiçek'le birlikte bölgeye gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ hem de Valilik Kriz Merkezi, ölü sayısının 51 olduğunu açıkladı.

Kovancılar Kaymakamı Selçuk Aslan, daha önce 51 olarak açıklanan ölü sayısının 41 olarak düzeltildiğini belirtti. Kaymakam Aslan, DHA muhabirine yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Ölü sayısındaki karışıklık, ölenlerin nüfustaki kimliklerinin farklı, köydeki halk arasındaki bilinen isimlerinin farklı olmasından kaynaklandı. Ölen bazı kişiler bu nedenle 2 kez sayılmış.

Ancak yapılan çalışmalar sonunda sayıyı ortaya çıkardık. 10 kişinin eksik çıkması bizi bir nebze de olsa sevindirdi. Bu konuda ayrıntılı açıklamayı Valilik yapacak.”