Devrimin 34. yılını kutluyorlar

İran İslam Devrimi'nin 34. yıl dönümü, ülke genelinde düzenlenen törenlerle kutlandı. Cumhurbaşkanı Ahmedinejad da törenlerde milyonlarca kişiye hitap etti

Devrimin 34. yılını kutluyorlar

Devrim kutlama törenleri eş zamanlı olarak başkent Tahran başta olmak üzere 30 eyalet ve 900 ilçede milyonlarca kişinin katılımıyla yapıldı. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın da hazır bulunduğu Tahran’daki Azadi Meydanı’nda yapılan törenlere yüz binlerce kişi katıldı. Kutlama programı, vatandaşların erken saatlerden itibaren kentin dört bir yanından tören alanına yürüyüşüyle başladı.

'İSRAİL'E ÖLÜM' SLOGANI ATTILAR


Yol boyunca devrime bağlılıklarını ifade eden sloganlar atan vatandaşlar, İran İslam Cumhuriyeti’nin kurucusu Ayetullah Humeyni ve Dini Lider Ayetullah Ali Hamaney ile devrim şehitlerinin fotoğraflarını taşıdı. ABD ve İsrail aleyhinde yazılı döviz ve pankartlar da taşıyan vatandaşlar, sık sık "ABD’ye ölüm", "İsrail’e ölüm" sloganı attı. Tören alanındaki çok sayıda "Sonuna kadar direneceğiz" yazılı dövizlerle İran’a karşı uygulanan yaptırım ve baskılara dikkat çekildi.
İran’ın yanı sıra Filistin ve Suriye bayrakları ile Hizbullah’a ait bayrakların da taşındığı törenlere yurt dışından da çok sayıda davetli katıldığı belirtildi.

BİRÇOK KİŞİ KATILDI

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı ve havadan helikopterlerle de izlenen törenleri, 200’ü yabancı 1000 kadar basın mensubu takip etti. Kutlama programı, vatandaşların devrim marşları ve sloganlar eşliğinde alandan ayrılması ve evlerinin yolunu tutmasıyla sona erdi. Bu arada devlet televizyonu IRINN, kutlama yürüyüşüne Meclis Başkanı Ali Laricani, Yargı Erki Başkanı Ayetullah Muhammed Sadık Laricani, Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı Ayetullah Ali Ekber Haşimi Rafsancani, Uzmanlar Meclisi Başkanı Ayetullah Muhammed Rıza Mehdevi Keni ve Anayasayı Koruyucular Konseyi Genel Sekreteri Ayetullah Ahmed Cenneti başta olmak üzere çok sayıda dini, siyasi ve askeri yetkilinin katıldığını duyurdu.

AHMEDİNEJAD DA KONUŞMA YAPTI

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, müzakere talebinde bulunan ABD’nin öncelikli olarak İran halkına doğrulttuğu silahı kenara bırakması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, İran İslam Devrimi’nin 34. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde Tahran’daki Azadi Meydanı’nda toplanan yüz binlerce kişiye hitap etti.

'SİLAHINIZI İRAN HALKINA DOĞRULTMAYIN'

Konuşmasında iç ve dış gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ahmedinejad, Washington yönetiminin müzakere talebine cevap verdi. Müzakerenin karşılıklı saygı ve adalet esasına göre olursa bir anlam ifade edeceğini belirten Ahmedinejad, ABD’ye hitaben, "Silahınızı İran halkına doğrultmaktan vazgeçerseniz, ben kendim sizinle müzakere masasına otururum" dedi. Ahmedinejad, devrimden beri zorba güçlerin, İran halkının gelişmesini ve kalkınmasını önlemek için her türlü baskı, yaptırım ve tehdide başvurduğunu, ancak onların yenilgiye uğradığını söyledi.

'NÜKLEER GÜÇ BİZİZ'

"Hiçbir güç İran halkının hedeflerine ulaşmasını engelleyemez" diyen Ahmedinejad, "Halkımız zerre kadar dahi olsa haklarından vazgeçmeyecek" ifadesini kullandı. İran’ın nükleer güç olmasının da engellenmek istendiğini hatırlatan Ahmedinejad, "Bugün artık nükleer bir gücüz" diye konuştu. Ahmedinejad, Batılı ülkelere çağrıda bulunarak nükleer konuda da en iyi yolun müzakere ve diyalog olduğunu vurguladı.

'KOMÜNİZM ÇÖKTÜ'


İnsanlığın barış ve adalet özlemlerinin kötü yönetimlerden dolayı bir türlü gerçekleşmediğini anlatan Ahmedinejad, hiç kimsenin mevcut durumdan razı olmadığını kaydetti. Ahmedinejad, zorba ve sömürgeci güçlerin karmaşık ekonomik yapılarla diğer milletlerin servetlerini yağmaladıklarını, onların paralarını kendi ceplerine indirdikleri görüşünü dile getirdi."Emperyalistler ve kültürsüz siyonistler çıkmaz sokakta hareket ediyorlar ve artık yolun sonuna gelmişler" diyen Ahmedinejad, komünizmin çöktüğünü, kapitalizmin de günlerinin sayılı olduğunu ifade etti.

'UZAYA YENİ UYDU GÖNDERECEĞİZ'


Ahmedinejad, konuşmasının bir bölümünde de devrimle birlikte bilim ve teknoloji başta olmak üzere birçok alanda büyük atılımlar yapıldığını söyledi. Yakın bir gelecekte 36 bin kilometre irtifada uzaya yeni bir uydu göndereceklerini kaydeden Ahmedinejad, uzaydan herkese dostluk ve barış mesajı yollayacaklarını belirtti. Birlik ve beraberlik çağrısında da bulunan Ahmedinejad, 14 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de halkın sandık başına giderek kendi aydınlık geleceğine karar vereceğini ve en iyi adayı seçeceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, konuşmasının sonunda devrimin yıl dönümünü kutladı ve törenlere kitleler halinde katılarak yeni bir destan yarattığını belirttiği halka teşekkür etti.

2