Dikkat altın zirveye cıktı

Altın fiyatları, yatırımcıların düşen dolardan kaçışı sonucu yeni bir rekor kırdı. Altının 2010 için de çekici bir yatırım aracı olduğunu belirten uzmanlar yine de uyarıyor: 'Çok sert düşüş olabilir, dikkatli olmak lazım'

03 Aralık 2009, Perşembe 05:00
A A

FİYATLAR REKORA DOYMUYOR

Altın fiyatları rekora doymuyor. Altının ons (31 gram) fiyatı psikolojik eşik olan 1200 doların üzerine çıktı. Altın dün 1216.75 dolarla yeni tarihi zirveyi gördü. Fiyatlardaki yükselişte zayıf dolar etkili olurken, uzmanlar merkez bankalarının altın almaya başlayacağına yönelik haberlerin yükselişi tetiklediğini söyledi. Gümüş de son 16 ayın en yüksek düzeyinden işlem görüyor.

YILBAŞINDA 880 DOLARDI

Altının 2010’da çekici yatırım aracı olacağını belirten uzmanlara göre temel göstergeler altından yana. Yılbaşında 880 dolar olan altının ons fiyatı yüzde 38 arttı. Bu sürede dolar yüzde 8.5 değer kaybetti. Morgan Stanley ekonomisti Peter Richardson, dövizdeki gerileme, maden şirketleri ve merkez bankalarının altın satın alma eğilimlerinin fiyatları artırdığını belirtti.

BİR ANDA TERSE DÖNEBİLİR

Ancak uzmanlar yatırımcıları, ‘Düşüş çok sert olabilir, dikkatli olmak lazım’ diye uyarıyor. Analistler altın fiyatlarının Amerikan hükümetinin doların değer kaybına göz yumması nedeniyle yükseldiğini belirtiyor. Zaman zaman yaşanan kâr satışlarına karşın yatırımcı talebinin süreceğini ifade eden uzmanlar yatırımcıların, hükümetlere güvenmediği için altına yöneldiğini belirtiyor.

KAPALIÇARŞI ESNAFI ENDİŞELİ

Çin’in altın rezervlerini 6 bin tona çıkarmayı hedeflemesi, altın fiyatlarını yukarı çeken en büyük etkenlerden biri olurken, içeride, Cumhuriyet altını 390 lirayı, 22 ayar bileziğin gram fiyatı 55 lirayı, çeyrek altın ise 97 lirayı gördü, ‘Altın 100 lira olur mu?’ tartışması yeniden alevlendi. Kapalıçarşı esnafı, “Tedirginiz yükseldikçe işler geriye düşüyor. Yükselmeden memnun değiliz” diyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;