Önceki Fotolar

Dikkat! Bu yiyecekler sizi hasta edebilir

Günlük hayatınızda tükettiğiniz bu 9 besinin aslında sizi hasta edebileceğini biliyor muydunuz?  

24 Ekim 2017, Salı 09:53
A A
ISPANAK VE KEREVİZ

ISPANAK VE KEREVİZ

Bu iki besin evimizde en çok kullandığımız sebzelerden sadece ikisi. Ancak ıspanak ve kereviz yemeğinizi yeniden ısıtmayı planlıyorsunuz bir daha düşünün! Bu iki besini tekrar ısıttığınız takdirde, kansere neden olan toksinlerin salınmasına olanak sağlamış olabilirsiniz.   Riski düşürmek istiyorsanız: Bu tarz sebze yemekleri ilk yapıldığı gün tüketin.

PİRİNÇ

PİRİNÇ

İngiltere Gıda Standartları Kurumu pirincin salgıladığı tehlike konusunda sık sık bizleri uyarıyor. Pişmemiş pirinç, yiyecek zehirlenmesine neden olabilecek bakteri sporlarını içerir ve pişirildiğinde sporlar hayatta kalabilir. Pirinç oda sıcaklığında bekletilirse, sporlar çoğalır ve kusmaya veya ishale neden olan zehir üretebilir. Riski düşürmek istiyorsanız: İdeal olarak pirinç pilavı aynı gün pişirilmeli ve hemen yenilmelidir.  

MEKSİKA FASULYESİ

MEKSİKA FASULYESİ

Koyu renkli bu fasulyeleri çiğ veya az pişmiş bir şekilde servis ettiğiniz taktirde, lektini adı verilen toksinler içermektedir ve bu da zehirlenmeye kadar gidebilir.   Riski düşürmek istiyorsanız: Hazır haşlanmış fasulyeleri kullanmıyorsanız yapmanız gerekenler şunlar:Kuru fasulyeleri suda en az 12 saat bekletin; boşaltın ve fasulyeleri durulayın. Daha sonra tencereye tekrar su koyarak en az 10 dakika boyunca kuvvetli kaynatın; Ardından fasulyeleri yumuşatmak için yaklaşık 45-60 dakika boyunca fasulyeyi kavurun.

KREMA DONDURMA

KREMA DONDURMA

Genelde Fast-Food zincirlerinde satılan bu krema kıvamındaki dondurmalar, makine uygun şekilde temizlenmemiş ve dondurma pastörize edilmemişse, listeriya riskini artırıyor. Riski düşürmek istiyorsanız: Gerçekten donmuş, ev yapımı gibi dondurmaları tercih edebilirsiniz.    

YABANİ HAVUÇ

YABANİ HAVUÇ

Bu ve diğer kök sebzeler, akrilamidin içerdiği için patates ile aynı riski teşkil eder. Riski düşürmek istiyorsanız: Akrilamidin oranını düşürmek için sebze bile olsa altın sarısı olana kadar pişirmenizde fayda var.  

PİŞMİŞ ET

PİŞMİŞ ET

Kırmızı et, İngiltere'de besin zehirlenmesinin en yaygın nedeni olan kampilobakter üretir.     Aynı şey beyaz et için de geçerli; soğuk et buzdolabında tutulduktan sonra ikinci kez ısıtıldığında protein değeri değişir. Bu da sindirim problemlerine neden olabilir.   Riski düşürmek istiyorsanız: Eti ikinci kez ısıttığınızda çok iyi ısıttığınıza ve uzun süre oda sıcaklığında kalmamasına dikkat edin.  

DOĞRANMIŞ MEYVE

DOĞRANMIŞ MEYVE

Yapılan araştırmalara göre özellikle elma çok fazla buzdolabında kaldığında problem oluşturabilir. Hatta kabukları doğranmış meyveler uzun süre buzdolabında kaldığında tehlike saçabilir. Ne kadar kabuksuz kalırlarsa o kadar çok bakteriye davetiye çıkarıyorlar diye düşünün. Riski düşürmek istiyorsanız: Meyvelerinizin küflendiğini gördüğünüz an buzdolabından atma vakti de gelmiş demektir.  

YUMUŞAK PEYNİR VE YIKANMAMIŞ SEBZELER

YUMUŞAK PEYNİR VE YIKANMAMIŞ SEBZELER

Büş peyniri gibi yumuşak peynirler ve yıkanmamış sebzeler listeriya adı verilen bir tür bakteri barındırır. 65 yaş üstü kişiler, hamile kadınlar ve doğmamış bebekleri zayıf bir bağışıklık sistemine sahip oldukları için hastalık kapma riski daha fazladır. Riski düşürmek istiyorsanız: Eğer kendinizi bu risk altında hissediyorsanız, yumuşak peynirlerden uzak durun. Sebzelerinde toprak ve gübre ile yetiştiğini düşünürsek, sebzeleri bakterilerden kurtarmak için ne kadar iyi yıkanması gerektiğini biliyorsunuzdur.  

PANCAR

PANCAR

Kereviz gibi, pancar da nitrat bakımından zengin bir besindir ve ikinci kez ısıtmak toksinlerini serbest bırakmasına yol açar.   Riski düşürmek istiyorsanız: Yeniden ısıtmak yerine pancardan yemek yaptıysanız soğuk yemeyi tercih edin.