Dilşah Öğretmen'e 12.5 yıl hapis

Bursa'da arkadaşlarıyla birlikte denize açıldıktan sonra bir süre kendisinden haber alınamayan, ardından da cesedi sahil güvenlik botu tarafından bulunan Yusuf Süzer'in ölümüyle ilgili, aynı kayıkta bulunan arkadaşları Dilşah Aytekin ve Kaan Uysal'ın yargılanması tamamlandı

21 Kasım 2013, Perşembe 15:48
A A

Mahkeme bir ilköğretim okulunda öğretmenlik yapan Dilşah Aytekin’e 12 yıl 6 ay arkadaşı Kaan Uysal’a ise 1 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Mudanya İlçesi’nde 18 Mayıs’ta meydana gelen olayda Yusuf Süzer (33) sabah saatlerinde, birlikte alkol aldığı kız arkadaşı Dilşah Aytekin (33) ve Kaan Uysal (19) ile birlikte Arnavutköy Limanı’ndan kayık kiralayıp denize açıldı. Yusuf Süzer’den daha sonra hiç bir haber alınamadı. Yusuf Süzer’in kardeşi Serdar Süzer, ağabeyini en son birlikte gördüğü Dilşah Aytekin’i aradı. Aytekin’in, "Tekne ile açıldıktan sonra Yusuf ve Kaan yüzmek için denize girdiler. Şakalaşıyorlardı. Sonra Yusuf kayboldu.

Tüm aramamıza rağmen bulamadık. ’Belki bize şaka yapmıştır. Kıyıya çıkıp eve dönmüştür’ diye düşündük. Geri döndük." sözlerinden sonra, polise giderek şikayetçi oldu. Polis Yusuf Süzer’in birlikte alkol alan Dilşah Aytekin ile Kaan Uysal’ı gözaltına aldı. Verdiği ifadede 8 yıllık öğretmen olduğunu ve eşinden ayrıldıktan sonra bazı psikolojik sorunlar yaşadığını belirten Dilşah Aytekin, "Alkol tedavisi için Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi’nde (AMATEM) bir süre tedavi gördüm. Yusuf Süzer ve Kaan U. ile burada arkadaş olduk. Olay günü de teknede içki içerken uyuya kaldım. Yusuf denizde yüzüyordu. Kısa bir zaman sonra kendime geldiğimde Yusuf’u göremedim. Kaan da Yusuf’un yüzerek kıyıya gidip bize şaka yapmış olabileceğinden bahsetti" dedi.

’DİLŞAH İTTİ’ DEDİ

Gözaltına alınan Kaan uysal ise, Yusuf Süzer’in Dilşah Aytekin tarafından kayıktan itildiğini söyledi. Mahkemeye çıkartılan Dilşah Aytekin tutuklanırken; Kaan Uysal ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Yusuf Süzer’in cesedi ise olaydan 14 gün sonra 133 Nolu Sahil Güvenlik Botu tarafından, Mudanya İskelesi’nin bir mil açığında bulundu.

12 YIL 6 AY HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Bursa Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucu 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde haklarında ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açılan Dilşah Aytekin ve tutuksuz sanık Kaan Uysal’ın yargılanmaları tamamlandı. Mahkeme heyeti daha önceki celselerde suçlamaları kabul etmeyen Dilşah Aytekin’e, "Kasten adam öldürmek" suçundan ömür boyu hapis cezası verdi. Öldürme eyleminin ihmali davranışla işlendiği kanaatine varan heyet cezayı önce 15 yıla, ardından da sanığın duruşmalardaki iyi halini göz önünde bulundurarak 12 yıl 6 aya indirdi. Mahkeme heyeti davanın tutuksuz sanığı Kaan Uysal’a ise yardım veya bildirim yükümlülüğünü yerine getirmediğinden dolayı 2 yıl hapis cezası verdi. Uysal’ın duruşmalardaki iyi hali nedeniyle cezayı 1 yıl 8 aya indiren mahkeme hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. 

Selahattin BUDAKOĞLU/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;