Dink suikastı davası 30 Mayıs'a ertelendi

Mahkeme, müdahil avukatlarından Fethiye Çetin'in bir bankaya ait güvenlik kamera görüntülerine ilişkin TÜBİTAK'ın hazırladığı rapordaki çelişkilerin giderilmesi talebini kabul etti

28 Mart 2011, Pazartesi 22:07
A A

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davanın 17. duruşması bugün görüldü. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Erhan Tuncel ve Yasin Hayal katıldı.

SAVCI: 'ANAYASAYI İHLAL' BAŞLIĞI KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLEBİLİR

Duruşmada taleplere ilişkin görüşü sorulan Savcı Hikmet Usta, toplanan deliller, suçun niteliği, ağırlığı ve terör kapsamında olması, suçların dünyada ve ülkemizde infial uyandırması ve sanıkların üzerine atılı suçun TCK’nın 309. maddesi kapsamında değişebileceğini belirterek sanıklar Erhan Tuncel ve Yasin Hayal’in tutukluluk hallerinin devamını istedi.

TCK’NIN 309. MADDESİ

TCK’nın "Anayasayı ihlal" başlığı altındaki 309. maddesinde “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs edenler ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılırlar" deniyor.

Duruşmaya verilen yaklaşık 1 saatlik aradan sonra kararlarını açıklayan Mahkeme Heyeti, sanıklar Erhan Tuncel ve Yasin Hayal’in üzerlerine atılı suçun yasal yaptırımı olan sevk maddelerinin alt ve üst sınırlarının suç ve tutuklama tarihlerine nazaran kaçma şüphelerinin devam ettiğini belirtti.

Kuvvetli suç şüphesini gösteren olgu kriterinin devam ettiğini, koruma tedbirlerinin uygulanmasını yeterli olmayacağını ifade ederek sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

MAHKEME KARARLARI

Mahkeme, Ogün Samast’ın babası Ahmet Samast’ın tanık olarak dinlenilmesi talebini yargılamaya bir yenilik katmayacağı gerekçesiyle reddetti.

TÜBİTAK ‘H. DİNK’ İFADESİNİ AÇIKLAYACAK

Müdahil avukatlarından Fethiye Çetin’in bir bankaya ait güvenlik kamera görüntülerine ilişkin TÜBİTAK’ın hazırladığı rapordaki çelişkilerin giderilmesi talebini kabul eden mahkeme, söz konusu raporun ekinde yer alan “h.dink" ifadesinin açıklanması için hard disklerin yeniden TÜBİTAK’a gönderilmesine karar verdi.

KOVUŞTURMANIN GENİŞLETİLMESİ TALEBİ REDDEDİLDİ

Mahkeme, cinayetle Ergenekon terör örgütü arasında güçlü bağlantılar bulunduğu gerekçesiyle kovuşturmanın genişletilmesini isteyen Erhan Tuncel’in avukatı Erdoğan Soruklu’nun talebini de reddetti.

30 MAYIS’A ERTELENDİ

Savcının kovuşturmanın genişletilmesi talebi bulunmaması halinde esas hakkındaki görüşünü hazırlaması için dosyanın savcılığa gönderilmesine karar veren mahkeme duruşmayı 30 Mayıs’a erteledi.

(DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;