'Dinlendirme yöntemi' başarıyı artırıyor (Tüp bebek son tedavi yöntemleri)

Tüp bebek ilaçları bazen rahmin bebeği kabul etme yeteneği azaltabiliyor. Bu olumsuzluğu ortadan kaldırmak için yeni bir uygulama var: Rahim Dinlendirme Yöntemi

28 Ekim 2017, Cumartesi 13:41
A A
HAZIRLAYAN: ÖZGÜR GÖKMEN ÇELENK

HAZIRLAYAN: ÖZGÜR GÖKMEN ÇELENK

Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Bahçeci anlattı: Rahim Dinlendirme Yöntemi nedir?   Pek çok çiftte klasik tüp bebek tedavilerinde yeterli sayıda kaliteli embriyo üretebiliyor. Son çalışmalarda yumurta büyütmek için kullanılan hormon ya da ilaçların kullanıldıkları süre içinde rahim iç zarını olumsuz etkileyebildiği gösterildi. Bu da rahmin embriyoyu kabul edebilme gücünü azaltabiliyor. Kişiden kişiye, kullanılan ilaç miktarına bağlı olarak değişen bu olumsuzluğu ortadan kaldırabilmek için ‘dondurma yöntemi’ kullanılıyor. Bu yöntemde iyi kalitede embriyolar dondurulup 1-2 ay tedaviye ara veriliyor. Hormon ve ilaçların etkisi ortadan kalktığı dönemde embriyolar çözülüp daha doğal hale gelen rahim ortamına naklediliyor. İşte bu işleme ‘Rahim Dinlendirme Yöntemi’ diyoruz.  

EMBRİYO ZARAR GÖRMEMELİ

EMBRİYO ZARAR GÖRMEMELİ

Bu yöntem kimlere uygulanır? Eskiden ilaç ve hormonlara karşı aşırı hassasiyet görülen hastalar tercih ediliyordu. Artık tedavi sürecinde rahim ortamında bozulma görülen ya da ilaçlara bağlı gebelik başarısının azalacağı düşünülen hastalarda rahatlıkla kullanılabiliyor.

Ne zaman uygulanır?

Ne zaman uygulanır?

Tüp bebek tedavisinde çok sayıda yumurta geliştirmek amacıyla ‘gonadotropin’ denilen yumurta geliştirici iğneler veya haplar kullanılır. Yaklaşık 8-10 gün süren bu tedavinin sonunda yumurtalar yeterli olgunluğa ulaştığında hafif anestezi altında toplanır. Ardından erkekten alınan spermle mikroenjeksiyon tekniğiyle laboratuvar ortamında döllenir. Bu aşamadan sonra embriyoların gelişimi takip edilir. Uygun gelişim döneminde embriyo transferi yapılır ya da embriyolar dondurularak rahim dinlendirme işlemi başlatılmış olur.

Başarıyı neler etkiler?

Başarıyı neler etkiler?

Yöntemin başarılı olabilmesi için embriyoların yüksek başarı oranlarıyla dondurulabilmesi ve istenildiğinde zarar görmeden çözülebilmesi gerekir. Bu teknolojiyi uygun şekilde ve etkin kullanabilen merkezlerde taze transfer yapılan hastalara oranla daha yüksek gebelik oranı sağlanabiliyor.

Teknolojinin rolü nedir?

Teknolojinin rolü nedir?

‘Rahim Dinlendirme Yöntemi’nde başarıya giden anahtar, yüksek teknoloji ve verimlilikle çalışan bir embriyoloji laboratuvarının olmasıdır. Gebelik sağlanma zamanı geldiğinde de uygun kit ve protokollerle embriyolar çözülmeli. Dikkat edilmesi gereken konulardan biri dondurma-çözme işleminin özenli ve bilimsel bilgiler eşliğinde yapılması. Aksi halde işlem sırasında embriyo üzerinde yaratılabilecek aşırı stres ortamı bazı hücrelerin hatta embriyonun tamamının canlılığının yitirilmesiyle sonuçlanabilir.

Başarı oranları yüzde kaç arttı?

Başarı oranları yüzde kaç arttı?

Tüp bebek tedavisinde başarı büyük oranda embriyonun sağlıklı olmasına bağlı. Başarısızlığın yüzde 60-70’i embriyoya, yüzde 20-30’u rahmin tutunabilirliğine ve yaklaşık yüzde 15’i de embriyo transfer tekniğine bağlı. Rahim dinlendirme tekniği, embriyonun rahme tutunması üzerinde etki gösterir. Bu konuda embriyo transferi başına yaklaşık yüzde 15 başarı artışı görüyoruz. İyi rezervli olanlarda başarı artabiliyor.

İlk denemede kullanılmalı mı?

İlk denemede kullanılmalı mı?

Sadece tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan çiftlere değil tüm tüp bebek hastalarına seçenek olarak sunulabiliyor

Beslenmeyle ilgili bilmeniz gereken 4 GERÇEK

Beslenmeyle ilgili bilmeniz gereken 4 GERÇEK

Dengesiz beslenme, kadında yumurta kalitesini olumsuz etkiler. Erkekte ise sperm sayı ve kalitesini azaltır. Ayrıca doğal yollardan gebe kalmayı zorlaştırır ve düşük riskini artırır.

Beslenme sadece gebelikte değil, gebe kalmaya karar verildiğinde de son derece önemli. Gebeliğe hazırlanırken suni tatlandırıcılar, kafein, sigara, alkol gibi pek çok maddenin kullanımıyla ilgili alışkanlıklar değiştirilmeli.

Fazla kilolardan kurtulmak için en iyi dönem gebelik öncesidir. Çünkü gebelikte diyet önerilmez. Gebe kalmadan önce bazı günlük takviyeler faydalı olabilir. Folik asit bebekteki merkezi sinir sistemi anomalilerini azaltır.

Şişmanlık tek başına kısırlık sebebi olabilir. Bazen beslenme programına alınan anne adayları zayıflayınca başka hiçbir tedavi yöntem gerektirmeden gebe kalabiliyor. Fazla kilonun kadınlarda doğurganlığı azalttığı ispatlanmış bir gerçek. Fazla kilo kadar aşırı zayıflık da doğurganlığı olumsuz etkiler. Aşırı zayıflık, çok katı diyet yapmak adet düzensizliği yapar. Bu da kısırlığa neden olabilir. YARIN: ERKEK KISIRLIĞI HAKKINDA MERAK EDİLENLER