Dışarıdan getirilen sigara ve içkiye sınır

Gümrük Yasası değişiklikleri yürürlüğe girdi. Yurtdışından getirilebilecek sigara, içki ve kozmetik miktarı azaltıldı

08 Ekim 2009, Perşembe 05:00
A A

KOZMETİK YARIYA DÜŞTÜ

Yeni Gümrük Yasası yürürlüğe girdi. Yurtdışından getirilebilecek sigara miktarı 3 kartondan 2’ye, içki miktarı 5 litreden 3 litreye indirildi. Kozmetik miktarı yarı yarıya azaltıldı.

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, “Zaten ülkemizde sigarayla mücadele çalışması yürütülüyor o çalışmalarla paralel bir düzenleme bu. Vatandaşlarımız da bunu takdirle karşılayacak diye umuyoruz” dedi.

ÖZET BEYAN HAKKI
Gümrük işlemleri hızlandırmayı amaçlayan yasanın ithalatçı şirketler açısından getirdiği en önemli kolaylık, eşya gümrüğe gelmeden önce özet beyan verilebilmesi olanağı. Böylece eşyanın risk değerlendirilmesi süreci öne çekiliyor.

Diğer yasaların öngördüğünden yüksek olduğu gerekçesiyle şikayet edilen usülsüzlüklerle ilgili para cezası 198 liradan 60 liraya indirildi.

HEDİYELER ARTIYOR
Yolcunun beraberinde getireceği hediyelik eşyanın muafiyet limiti 300 euro’dan 430 euro’ya çıkarıldı. Gümrük muafiyeti için belirlenen alt limit ise 100 euro’dan 150 euro’ya yükseldi.

Sadece kara nakil vasıtalarına tanınan muafiyet, tüm nakil vasıtalarına uygulanacak. Bu düzenleme yakıt alımını içeriyor. Bundan böyle diğer araçlar da yakıt alırken muafiyet sınırından yararlanacak.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;