Dışişleri sınavla memur alacak

Dışişleri Bakanlığı, sınavla 100 aday meslek memuru alacak

Dışişleri sınavla memur alacak

Dışişleri Bakanlığı’nın, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan ilanına göre, meslek memuru atamaları, genel idare hizmetleri sınıfından 9. ve 8. derece kadrolara yapılabilecek.

Meslek memuru adayı alımı için yapılacak sınavın ilk aşaması, 2 Ekim 2010 tarihinde Ankara ve İstanbul’da yapılacak. Sınava başvurabilmek için, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. maddesinde sayılan genel şartları taşımak, 1 Ocak 2010 tarihi itibarıyla hesaplanmak üzere, lisans diplomasına sahip bulunanlar için 30 yaşını, herhangi bir alanda lisansüstü eğitim diplomasına sahip bulunanlar için 32 yaşını doldurmamış olmak gerekecek.

HANGİ BÖLÜMLERDEN MEZUNLAR İSTENİYOR?

Yine başvuruda bulunacak adayların, yurtiçindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin en az dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerinin uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, tarih, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji, iktisat, işletme, maliye ve finans bölümleri ile ağırlıklı olarak bu alanlara yönelik eğitim programlarına sahip bölümlerinden veya hukuk fakültelerinden mezun olmak ya da üniversitelerin sosyal bilimler alanında (YÖK’ün belirlediği kapsam dikkate alınacaktır) en az dört yıllık lisans eğitimi yapmış olup, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapmış olmaları gerekecek.

Adayların, 2009 veya 2010 yılı Kamu Personel Seçme Sınavının (KPSS) "KPSS-36, KPSS-21 ve KPSS-108 puan türlerinin birinden en az 80 puan almış olmaları gerekiyor. (Belirtilen taban puanı aşmış olmak, sınava katılma hakkını garanti etmemektedir.) Aday adayları, başvurularını en yüksek KPSS puanlarıyla yapacak.

BAŞVURU ADRESİ

Giriş sınavına başvuranlar KPSS puanlarına göre tek bir liste halinde sıralanacak ve ilk 2 bin aday giriş sınavına katılmaya hak kazanacak. Sınava katılmaya hak kazanan adayların listesi, Bakanlığın www.mfa.gov.tr adresli internet sitesi üzerinden 22 Eylül 2010 tarihinde ilan edilecektir.

Sınava katılabilecek adaylara ilişkin duyuruda, sınav programına ve sınavın yapılacağı adreslere de yer verilecek. Giriş sınavı başvuruları ise 27 Ağustos 2010 tarihinde başlayacak ve 17 Eylül 2010 tarihinde saat 18:00’de sona erecek. Başvurular, Bakanlığın www.mfa.gov.tr adresli internet sitesi üzerinden elektronik ortamda yapılacak.