DİSK Başkanı'na silahlı saldırı

DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, makam odasında silahlı saldırıya uğradı

05 Ekim 2009, Pazartesi 15:11
A A

Saldırıda sol ayağından 3-4 kurşun yarası alan Çelebi'nin tedavisi sürüyor.

Rıza Tunçbilek adlı saldırganın yakalandığı ve akli dengesinin yerinde olmadığı belirtiliyor. DİSK yetkilileri saldırganın Süleyman Çelebi'nin makam odasına girdiğini ve önce bir tartışma yaşandıktan sonra Tunçbilek'in tetiği çektiğini anlattılar. Çelebi'nin sol ayağına 3 kurşun isabet ettiği gelen bilgiler arasında.

100 BİN LİRALIK BORCU İÇİN VURMUŞ
50 yaşındaki saldırgan Rıza Tunçbilek, Şişli'de emniyette sorgulanıyor. Sorgudan gelen ilk bilgilere göre Tunçbilek, Süleyman Çelebi ile çocukluk arkadaşı olduğunu ve kendisine 100 bin TL borcunu ödemediği için vurduğunu söyledi.

Saldırganın daha önce de DİSK binasında görüldüğü, bugün de randevu alarak makam odasına arama yapılmadan çıktığı belirtiliyor. Görgü tanıkları saldırganın silahını ateş etmeye hazırlayarak odaya girdiğini ifade ettiler. Silahını 5-6 el ateşleyen saldırgan, odadaki DİSK yetkilileri ve Çelebi'nin koruması tarafından etkisiz hale getirildi.

Florence Nightingale Hastanesi'nde ameliyata alınan Çelebi'nin hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.

 Olayın duyulmasının ardından pek çok isim DİSK genel merkezine ve hastaneye geçmiş olsun ziyaretinde bulunuyor.

GÖRGÜ TANIKLARI ANLATIYOR

Saldırı anında odada bulunan DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, saldırganın hazırlıklı olduğunu, seri şekilde hareket ettiğini belirterek," Başkanın eski mahallesindenmiş. Randevulu gelmiş. Başkan da kendisini tanıyor. Para falan istedi ama ticari birşey değil. 3-4 el ateş etti Süleyman beye. Hazırlıklı gelmiş. Çok seri hareket etti. Sonra bana ve korumaya doğrulttu silahı. Koruma elini bükerek aldı silahı. Randevulu gelmiş. 50-55 yaşlarında. Başkanla aynı mahalledenmişmiş,1980 öncesi tanışıyorlarmış. Güvenlik zaafiyeti düşünülebilir. Her gelenin üstü aranmıyor. Bunu gözden geçireceğiz." dedi.

Basın Danışmanı Fahrettin Erdoğan da olaydan sonra polislerin geç kaldığını öne sürdü. Erdoğan, Çelebi'nin iki kez kalp ameliyatı geçirdiği için endişeli olduğunu belirtti. DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Ali Rıza Küçükosmanoğlu, saldırganın DİSK Yönetim Kurulu üyesi olmadığını söyledi.

Bu arada gözaltına alınan saldırgan Tunçbilek, ilk sorgusunda Çelebi ile mahalleden çocukluk arkadaşı olduğunu belirterek, kendisinden 100 bin YTL alacağı olduğunu söylediği öğrenildi. Bu arada Süleyman Çelebi, Florance Nightingale Hastanesi'nde ameliyatı alınıyor.

4 YIL CEZAEVİNDE YATTI

1980 yılında DİSK Örgütlenme Daire Başkanlığı'na seçildi. 12 Eylül Darbesi sonrası DİSK davasında yargılanarak 4 yıl cezaevinde yattı. DİSK'in tekrar faaliyete geçmesiyle aktif sendikacılığa geri döndü. 1991 yılında Ahmet Fehmi Işıklar dan sonra DİSK Genel Sekreteri seçildi. 1999 Milletvekili Genel Seçimleri sonrasında Tekstil-İş Başkanı Rıdvan Budak 'ın görevini devraldı. 28-30 Temmuz 2000'de yapılan DİSK 11. Genel Kurulu'nda başkan seçildi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;