Diyabete karşı dengeli beslenin

Geleceğin hastalığı olarak isimlendirilen diyabete karşı dengeli beslenmenin önemi vurgulandı

Diyabete karşı dengeli beslenin

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim üyesi Doç. Dr. Ramis Çolak, tüm dünyada yaygın bir hastalık olarak bilinen diyabetin toplumda yeterince tanınmadığını söyledi.

Hastalığın her geçen gün dünyada ve Türkiye’de yaygınlaştığını vurgulayan Çolak, şu bilgileri verdi: "Diyabet önemli bir halk sağlığı sorunudur. Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun (DF) verilerine göre dünyada 246 milyon diyabetli insan var. Bu insanların yüzde 46’sı 40 ile 50 yaş arasında bulunuyor. Eğer önlem alınmazsa 2025 yılında dünyada 380 milyon insan diyabet hastası olacak.

Ülkemizde ise yaklaşık 2.6 milyon kişi diyabet hastası, 2.4 milyon insan da diyabet hastası adayı olmak üzere, Dolayısıyla 5 milyon kişi bu hastalığın pençesindedir."

Diyabet tedavisinde erken teşhisin çok önemli olduğunu ifade eden Çolak, diyabetlilerin hastalıkları hakkında bilinçlenmeleri ve hastalığı tanımalarının çok önemli olduğunu kaydetti.

Diyabetli bir insanın, hastalığını çok iyi bilmesinin yaşamını kolaylaştıracağını anlatan Çolak, "Bir yaşam tarzı olan diyabette beslenme büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, gelecekte de peşimizi bırakmayacağı tahmin edilen diyabet ya da diğer adıyla şeker hastalığına ’dur’ demenin yolu, dengeli beslenmeden geçiyor" dedi.