Diyabete karşı mavi halka

14 Kasım Dünya Diyabet Günü etkinlikleri kapsamında, hastalığa dikkat çekmek amacıyla İzmir Saat Kulesi etrafında insan zinciriyle hastalığın simgesi olan mavi halka oluşturuldu

14 Kasım 2013, Perşembe 15:40
A A

İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi iş birliğinde düzenlenen etkinlikte bir araya gelen vatandaşlar, İzmir Saat Kulesi etrafında el ele tutuştu. Mavi renkte kıyafetler giyen katılımcılar, 2006 yılından bu yana diyabetin küresel sembolü olan mavi halkayı oluşturdu.

İzmir Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Tözün, yaptığı açıklamada, obeziteye paralel olarak diyabet vakalarında artış gözlendiğini, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tahminlerine göre gelecek 10 yılda diyabet kaynaklı ölümlerin yüzde 50 oranında artmasının beklendiğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı'nca sürdürülen Türkiye Diyabet Önleme ve Kontrol Programı kapsamında önemli çalışmalara imza atıldığına işaret eden Tözün, şöyle konuştu:

"Diyabeti önlemek için sağlıklı ve diyabet riski taşıyan bireylerin eğitilip farkındalığın arıtırılması çok önemli. Diyabetin görülme sıklığındaki artışın en önemli sebepleri obezite ve hareketsiz yaşam. Okullarda Diyabet Eğitim Programı devam ediyor. Sağlıklı yaşam tarzının benimsenmesi, stresin önlenmesi, beslenmeye dikkat edilmesinin yanı sıra sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulması çok önemli. Dünya Diyabet Günü etkinliği kapsamında geleceği korumak, gelecek nesillere sağlıklı miras bırakma ve diyabet farkındalığını artırma adına İzmir Saat Kulesi etrafında diyabetin simgesi olan mavi halkayı oluşturduk."

EÜ Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şevki Çetinkalp ise diyabetin küresel simgesi olarak 2006 yılından bu yana mavi halkanın kullanıldığını belirterek, "Mavi umudun, halka ise birliğin simgesi. Geleceğe umutla bakabilmek için bir aradayız" dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;