Diyabetle savaşan 20 besin

Tip 2 diyabetle mücadele edip kurtulmaya çalışıyor olabilirsiniz. Ya da tip 1 diyabetinizi kontrol altına almaya çalışıyor ve tip 2 diyabet geliştirmekten kaçınıyorsunuz. Bu mücadelenizde size yardımcı olacak birçok sağlıklı besin var. İşte onlardan bazıları...

01 Şubat 2018, Perşembe 12:18
A A
1 Kuşkonmaz

1 Kuşkonmaz

Kuşkonmaz harika bir sebzedir. Tek başına birçok hastalık riskini azaltır, bunlara tip 2 diyabet de dahildir. İnsülin üretimini arttırdığı söylenir.  

2 Keten tohumu

2 Keten tohumu

Diyabetle savaşan en önemli 3 içeriğin hepsi de keten tohumunda mevcuttur: Sağlıklı yağlar, lif ve protein. Tadı çok güzel olmadığı için tercih edilmese de yulafa ya da fırınladığınız yemeklere ekleyerek vücudunuz için harikalar yaratabilirsiniz. 

3 Brokoli

3 Brokoli

İçinde diyabetle savaşan özel bileşimler bulunan brokoli kan şekeri seviyesini düzenler. Kalp sağlığı için de çok yaralı olan brokoli günlük C vitamini ihtiyacını da tek başına karşılar. 

4 Çay

4 Çay

Çay antioksidan içerdiği az bilinen bir gıdadır. Çoğu doktor içine şeker eklenmediği sürece ister siyah ister yeşil çay içilmesini destekler.

5 Tarçın

5 Tarçın

Tarçının en büyük avantajı besinlere şeker yerine eklenen bir alternatif olmasıdır. İştahınızı da törpüleyen tarçın kan şekeri seviyenizi düşürmeye yardımcı olur. 

6 Balık

6 Balık

Balık en sağlıklı protein kaynaklarının başında geliyor. Birçok diyabet hastasının da bileceği gibi protein bu mücadelede elzem bir nokta. Omega 3'lerden zengin olan balık sağlığınız için çok gerekli bir gıda. 

7 Yoğurt

7 Yoğurt

Yoğurt gibi bir süt ürününün diyabet için iyi olmayacağını düşünürsünüz ancak yoğurt tam bir süper besin. Yoğurdun tip 2 diyabet riskini azalttığı biliniyor. Ayrıca düşük karbonitratlı bir besin olmasından dolayı çok sağlıklı. 

8 Sarımsak

8 Sarımsak

Yapılan çalışmalar sarımsağın kolestrolü düşürdüğünü, kan basıncını azalttığını ve kalp krizi riskini ertelediğini gösteriyor. 

9 Kıvırcık lahana

9 Kıvırcık lahana

Kıvırcık lahana dünyanın en sağlıklı sebzesi olarak kabul ediliyor. Tip 2 diyabet riskini azaltan kıvırcık lahana tip 1 diyabette de şeker düzeyini düşürüyor. Kıvırcık lahana birçok besleyici içeriğe ve antioksidanlara da sahip. 

10 Kabuklu yemişler

10 Kabuklu yemişler

Her türlü kabuklu yemiş içerdiği sağlıklı yağlar sebebiyle doğru bir tercih haline geliyor. Bu yağların kan şekeri kontrolüne yardımcı olduğıu biliniyor. Badem bunlar içinde en sağlıklı olanı. posiyonlara dikkat etmek önemli. 

11 Yulaf

11 Yulaf

Lif içeriğinin yüksekliği bir yana yulaf, karbonhidratların şekere dönüşmesini yavaşlatarak diyabetle mücadelede önemli hale geliyor. 

12 Zeytinyağı

12 Zeytinyağı

Vücudumuz için tüm yağlar zararlı değil. Zeytinyağı sağlığımız açısından faydalı bileşikleriyle birçok sağlık sorununa iyi geldiği gibi diyabet hastalarının da yağ konusundaki tercihi olmalı. 

13 Elma

13 Elma

Tam bir şavaşçı olan elmanın kalp hastalığı ve yüksek kolestrolle savaştığı bilinen bir gerçek. Elma aynı zamanda kan şekeri seviyesini dengede tutuyor. Dünyada tam 7500 elma çeşidi olduğu biliniyor. 

14 Çekirdek

14 Çekirdek

Kabuklu çerezlerde olduğu gibi çekirdekler de omega 3 yağları açısından çok zenginler. Düşük karbonhidratlı çekirdekler aynı zamanda demir deposu. Kan şekeri seviyenizi dengede tutup ani sıçramaları azaltıyorlar. 

15 Ispanak

15 Ispanak

Ispanağın sağlıklı olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Ancak ıspanak aynı zamanda tam bir diyabet savaşçısı. ıspanağın yeşil yaprakları içerdiği maddelerle diyabet için çok faydalı. 

16 Tatlı patates

16 Tatlı patates

Beyaz patatesin sağlık açısından çok faydalı olmadığı bilinen bir gerçek. Ancak tatlı patates insülin direncini düşürüyor, ani şeker artışlarını engelliyor ve yüksek kolestrole iyi geliyor. Fırında pişirirseniz daha sağlıklı olacaktır. 

17 Avokado

17 Avokado

Avokado öğünlerden sonra oluşan şeker ataklarını önleyerek kan şekeri seviyenizi dengede tutar. Avokado yiyen kadınların tip 2 diyabete yakalanma riskinin % daha az olduğu kanıtlanmıştır. 

18 Bitter çikolata

18 Bitter çikolata

Çikolata ne kadar koyu olursa o kadar diyabetliler tarafından yenmesi o kadar sakıncasız. Hem iyi bir antioksidan hem de insülin direncine iyi geldiği biliniyor. Dengeli tüketilirse tatlı atağı krizlerini de engelleyebildiği bir gerçek. 

19 Dutsu meyveler

19 Dutsu meyveler

Dutsu meyveler dünyanın en sağlıklı meyveleri olarak biliniyor. Bu meyveler tip 2 diyabette insülin üretimini arttırıyor ve tip 1 diyabette kan şekeri seviyesini düzenliyor. Aynı zamanda çok iyi bir lif ve antioksidan kaynağı. 

20 Fasulye

20 Fasulye

Diyabet için lif en önemli faktörlerden biri ve fasulye türleri de lif yönünden çok zenginler. Kuru fasulyeden, barbunyaya, edamameden siyah fasulyeye tüm türleri kan şekeri seviyenizi düzenlemeye yardımcı oluyor.