Diyanet İşleri Başkanı Erbaş açıklamalarda bulundu

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, CNN TÜRK'te Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı. Ali Erbaş,'İslam kelimesiyle reform kelimesini yan yana getirmek doğru değildir. Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği güncelleme konusu idi. Fıkıh her zaman güncellemeye müsaittir ve güncellenmesi gerekir.' dedi

12 Mart 2018, Pazartesi 23:48
A A
Erbaş, CNN Türk'te Hakan Çelik'in programında, gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu, soruları cevapladı. 

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın gerekliliğinin tartışıldığa ilişkin bir soru üzerine Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 90 bin cami ve 150 bine yakın personeliyle doğru dini bilgiyi ve doğru din hizmetini insanlara ulaştıran tek kurum olduğunu söyledi. 

Erbaş, sivil toplum kuruluşlarının da Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan gerçekten doğru bilgiyi hem öğrenme hem de ulaştırma noktasında istifade etmeleri gerektiğini belirtti. 

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde Diyanet İşleri Yüksek Kurulu'nun bulunduğunu hatırlatan Erbaş, dini konularda sorulara cevap ve fetva verme noktasında en yüksek kurul olduğunu söyledi. 
 

'ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE AÇILACAK'


Erbaş, vatandaşların cemaatlerle ilgili merak ettiklerini kime danışabileceklerine ilişkin soruya, "Vatandaşlarımız, Din İşleri Yüksek Kurulu, il ve ilçe müftülükleri vasıtasıyla Diyanet İşleri Başkanlığı'na ulaşabilirler." cevabını verdi. 

'ALO 190 Dini Danışma Hattı"nın gelecek günlerde tekrar açılacağını bildiren Erbaş, şunları kaydetti: 

"Eğer basit bir soru ise orada hocamız cevabını verebilir. Ama müzakereyi ve araştırmayı gerektiren soruların anında cevaplarını vermeyeceğiz.
 
 Yazılı olarak onların adreslerine açıklamalı olarak göndereceğiz. Ama ben vatandaşlarımıza ve milletimize özellikle şunu tavsiye ediyorum. Böyle bir soru sormak istediğiniz zaman lütfen müftülüğümüze gidin müftümüz ile tanışın. Köydeyseniz imamımıza gidin. İmamımızla yüz yüze bu konuyu müzakere edin, o size anlatsın.'

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yurt dışında da din hizmeti verdiğini aktaran Erbaş, yurt dışında 106 noktada temsilci olduğunu, 22 ateşe ve müşavirlik koordinatörlük kadrosu talep ettiklerini söyledi. 
 

'FIKIH HER ZAMAN GÜNCELLEMEYE MÜSAİTTİR'


Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş, "İslam kelimesi ile reform kelimesini hiçbir şekilde yan yana getirmek doğru değildir. Fıkıh her zaman güncellemeye müsaittir ve güncellenmesi de gerekir." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İslam ile ilgili uyarılarının farklı bir tarafa çekildiği hatırlatılarak Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu duruma nasıl yaklaştığının sorulması üzerine Erbaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uyarısının gayet yerinde olduğunu belirtti. 

Erbaş, "İslam kelimesiyle reform kelimesini hiçbir şekilde yan yana getirmek doğru değildir. Cumhurbaşkanımızın ifadesi güncelleme konusu idi. Fıkıh her zaman güncellemeye müsaittir ve güncellenmesi de gerekir." dedi. 

İslamın en önemli iki kaynağının Kuran ve sünnet olduğunu belirten Erbaş, Kuran ve sünnetin kıyamete kadar evrenselliğini, değişmezliğini, sabiteliğini devam ettireceğini söyledi. 

"İslam'da sabiteler vardır. Bir de değişkenler vardır. Zaman değiştikçe ahkam da değişebilir. Ahkamın zaman zaman değişebileceğini biz ifade ediyoruz ki buna ihtiyaç var.' diye konuşan Erbaş, zaman geçtikçe yeni problemlerin ortaya çıktığını ve o problemlere çözümler getirmek gerektiğini, bunun İslam'ın güncellenmesi değil, fıkhın güncellenmesi anlamına geldiğini dile getirdi. 

Kendilerini dini otorite olarak görerek yorumlarda bulunan kişilere karşı da açıklama yapan Erbaş, İslam'ın kadın ve şiddet konusunu hiçbir zaman bir araya getirmediğini, Hz. Peygamberin kızlarına ve eşine hiçbir şekilde şiddet uygulamayarak rol model bir insan olduğunu söyledi. 


'KADINA ŞİDDETİN YERİ YOKTUR'


Erbaş, 'Kadına şiddet ile ilgili her türlü yorumu, düşünceyi biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak reddediyoruz.
Çünkü kadın annedir ve her noktada insanın yanında ona yardımcı olan en önemli varlıktır.

Ne Peygamber Efendimizin hayatında ne de İslam'da kadına şiddeti tasvip eden hiçbir kaynak yok. İslam'da kadına şiddetin yeri yoktur. Kadına yönelik istismarı artırır bu tür yorumlar ve düşünceler.' dedi. 


'KADIN MÜFFETİŞLER ALINACAK'


Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda yakın zamanda 50 kadın murakıbın görev yapmaya başladığını, kadın müffetişlerin ise olmadığını ama yakın zamanda alınacağını söyledi. 

Türkiye'de bin 500 yatılı Kuran kursu, 25 bin kadar da normal Kuran kursu bulunduğunu ve 40 bin kadın kursu öğretmeninin görev yaptığını dile getiren Erbaş, Kuran kurslarının hepsinin izinle açıldığını belirtti. 

Dini nikah konusuna ilişkin de açıklama yapan Erbaş, "Biz imamlarımıza resmi nikah kıyılmadan, imam nikahı kıymalarının doğru olmadığını, hatta yasak olduğunu her vesileyle eğitimlerimizde de söylüyoruz. Resmi nikah kıyıldıktan sonra nikah tamamdır. Çünkü orada nikahın şartları gerçekleşmiş oluyor.

Müftülerimiz de resmi nikahları kıyma yetkisi aldılar. Devletimiz bir kanun değişikliği ile müftülerimizin nikah kıymasına imkan sağladı. Bu esasında evlendirme memurlarımızı hatta yazın belediye başkanlarımızı çok meşgul eden nikahları biraz rahatlatmış oldu." diye konuştu. 


CAMİLER SABAH SAAT 11.00'DEN YATSI NAMAZINA KADAR AÇIK 


Dünya'da her geçen gün artan İslam korkusunun nasıl değişeceğinin sorulması üzerine Erbaş, bunun eğitimle aşılacağını dile getirerek, İslamafobi algısının birileri tarafından bilinçli olarak yapıldığı kanaatinde olduğunun altını çizdi. 

'Dinler arası diyalog kavram itibarıyla bana göre doğru değildir. 'Din mensupları arası diyalog' belki denilebilir." diye konuşan Erbaş, dinler arası diyalog kavramının, Hristiyanların kendi mezhepleri arasında, kiliseleri birleştirmeye yönelik olarak ortaya atılan bir isimlendirme olduğunu belirtti. 

Erbaş, programın sonunda, yeni düzenlemeyle camilerin yatsı namazına kadar açık olacağını belirterek, sabah saat 11.00'den yatsı namazına kadar camilerin hizmete açık olacağını kaydetti. 


İslamın güncellenmesi gerekiyor! Erdoğan Kadınlar Günü konuşması


İslam'ın güncellenmesi ne demek? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni çıkış

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;