Diyarbakır karıştı

Diyarbakır'da, güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada öldürülen PKK'lıların yüzlerinin tanınmayacak halde olduğunu iddia eden ve çoğunluğunu çocukların oluşturduğu göstericiler, 2.5 saat polisle çatıştı

11 Temmuz 2010, Pazar 22:47
A A

Yollara barikat kurup, ateşler yakan göstericiler polise ses bombası, taş, molotof ve havai fişekler fırlattı. Yoldan geçen araçlara da hasar vermeye çalışan gösterciler, tazyikli su ve gaz bombası atılarak dağıtılırken, polis araçlarından yapılan anonslarda, ailelerin çocuklarını evlerine almaları istendi.

BDP'nin öncülüğünde, kendilerine ‘Özgür Yurttaş Girişimi’ adını veren grubun düzenlediği protesto gösterisi, saat 18.00 sıralarında Bağlar İlçesi'nde başladı. Toplanan göstericilerin sayısı kısa sürede 1000’i bulurken, yürüyüşe geçen grup, bölücübaşı Abdullah Öcalan ve terör örgütü PKK lehine sloganlar atarak kentin merkezi Ofis Semti’ne yürümek istedi.

Güvenlik güçlerinin uyarısına karşın yürümekte ısrar eden ve yüzleri kapalı gösterciler, yollara barikatlar kurup ateşler yaktı. Bu sırada göstericilerin ses bombası patlatmasıyla ortalık karıştı. Polis, dağılmamakta direnen göstericilere tazyikli su ve biber gazı kullanarak müdahale etti. Olaylar Bağlar İlçesi’nin yanı sıra Kuruçeşme, Dörtyol, Cezaevi, Balıkçılarbaşı ve Melikahmet, Suriçi, Medine Bulvarı, Sakarya Caddesi, Sağlık Ocağı Caddesi, 10 Nisan Caddesi’ne sıçradı. Buralarda küçük gruplar halinde toplanan göstericiler, yoldan geçen araçlara taş, sopa ve tekmelerle hasar vermeye çalıştı.

Bu küçük gruplar polis tarafından dağıtıldı. Bağlar İlçesi’nde olayların arasında kalan kadın ve çocuklar atılan taş ve gaz bombasından olumsuz etkilendi. Olayların sürdüğü sırada polis araçlarından ailelere anons yaparak uyarıldı.

Anonslarda, “Çocuklarınızı evlerinize alın, olaylara karışmasına izin vermeyin. Diyarbakır’ı karıştırmayın” denildi. Polis çok sayıda göstericiyi gözaltına alırken, bazı çocuk yaştaki göstericilerin üzerlerinden taş çıktı.

Kentte 2.5 saat süren olaylar kontrol altına alınırken, ara sokaklara kaçan bazı grupların küçüp çaplı gösterileri gece geç saatlere kadar sürdü.

Cem EMİR- Bayram BULUT/DİYARBAKIR, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;