Diyarbakır savaş alanına döndü

Diyarbakır'da heykel gerginliği ile başlayan olaylarda hayatını kaybeden Mehdi Taşkın'ın ölümünü protesto eden kitle ile polis arasında çatışma çıktı

19 Ağustos 2014, Salı 21:22
A A

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde PKK’lı Mahsum Korkmaz heykelinin kaldırılmasını ve çıkan olaylarda Mehdin Taşkın’ın ölümünü protesto etmek için düzenlenen yürüyüşte olaylar çıktı.

Lice ilçesinde Mahsum Korkmaz’ın heykelinin kaldırılmasını ve çıkan olaylarda Mehdin Taşkın’ın hayatını kaybetmesini protesto etmek isteyen bir grup gösterici Diyarbakır’da yürüyüş düzenledi. Aralarında DBP eş genel başkanları Emine Ayna ve Kamuran Yüksek ile HDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak ve belediye eş başkanlarının da bulunduğu binlerce kişi slogan atarak İstasyon Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi.

Burada DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek tarafında yapılan açıklamanın ardından grup içerisinde bulunan yüzü maskeli göstericiler Bağlar İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne doğru yürüyüşe geçti. Maskeli grup ilçe emniyet müdürlüğü önünde duran polis ekiplerine ses bombası, havai fişek ve molotof bombaları ile saldırdı. Göstericilerin attığı ses bombaları çekim yapan gazetecilere zor anlar yaşatırken, polis ekipleri göstericilere gaz bombası ve tazyikli suyla müdahalede bulundu.

Çok sayıda molotof kokteyli, havai fişek ve ses bombalarının kullanıldığı olaylar havanın kararmasıyla son bulurken, güvenlik güçleri kentte yoğun güvenlik önlemi aldı. Öte yandan, Diyarbakır’ın Sur ve Yenişehir ilçelerinde de çıkan olaylara polis gaz bombası ve tazyikli suyla müdahalede bulunarak, taşkınlık çıkaran göstericileri dağıttı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;