Diyarbakır'da 'açlık grevi' gerginliği

Cezaevlerindeki açlık grevine dikkat çekmek için BDP'nin bugün yapmak istediği 'Özgür Yaşam İçin Vicdan Buluşması' mitingi Valilik tarafından yasaklandı. Yasağa rağmen yürümek isteyen BDP'lilere polis müdahale etti

03 Kasım 2012, Cumartesi 16:25
A A

BDP'nin bugün Diyarbakır'da İstasyon Meydanı'nda düzenlemeyi planladığı mitinge valilikçe izin verilmemesinin ardından Bağlar ilçesindeki BDP İl Başkanlığı önünde izinsiz gösteri yapıldı.

Toplantıya BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Genel Başkan yardımcısı Gültan Kışanak, milletvekilleri Ahmet Türk, Altan Tan, Aysel Tuğluk, Sırrı Süreyya Önder, Nursel Aydoğan, Ayla Akat ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile bazı partililer katıldı.

Polisin toplanmaya izin vermemesi üzerine aralarında milletvekillerinin de bulunduğu grup, Turgut Özal Bulvarı'nda oturma eylemi yaparak bir süre trafiği aksattı. Ancak yapılan görüşme sonrası oturma eylemi sonlandırıldı.

Polis, sokak aralarında toplananlara Kürtçe anons yaparak eylemin valilikçe yasaklandığını duyurdu. Uyarıya rağmen dağılmayan gruplara biber gazıyla müdahale edildi.

VALİLİK ÖNÜNDE TARTIŞMA

BDP Genel Başkanı Demirtaş ile milletvekilleri valilik protokol kapısına giderek Vali Mustafa Toprak ile görüşme talebinde bulundu. Güvenlik güçlerinin valilikten uzaklaştırmak istediği partililer ile polis yetkilileri arasında sert tartışmalar yaşandı.

'ORTADA PAZARLIK YOK CAN VAR'

Valilik önünde açıklama yapan BDP Genel Başkanı Demirtaş, "Bugün Diyarbakır'da miting yapsaydık sorunun çözümüne yakın mesajlar verecektik. Ortada pazarlık yok, can var'' dedi.

'ŞAHİN GİBİ TAKLA MI ATALIM'

BDP milletvekili Altan Tan ise, ''Batman’da miting yaptık da ne oldu? Diyarbakır Valisi, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin çizgisinde. Açlık grevine girmeyin, miting, yürüyüş yapmayın diyorlar. İdris Naim Şahin gibi takla atıp top mu oynayalım'' diye konuştu.

Basın mensuplarının uzaklaştırıldığı valilik önündeki bekleyiş sürüyor.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;