Diyarbakır'da ölen gence gece cenazesi

Diyarbakır'da çıkan olaylarda yaşamını yitiren Aydın Erdem, memleketi Mardin'de gece saatlerinde toprağa verildi

07 Aralık 2009, Pazartesi 09:40
A A

Diyarbakır'da çıkan olaylarda yaşamını yitiren Aydın Erdem, memleketi Mardin'in Ömerli İlçesi'ne bağlı Çınaraltı Köyü'nde dün gece saatlerinde gözyaşları ve ağıtlar arasında toprağa verildi.

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi morgundan alınan Aydın Erdem'in cenazesi, yaklaşık 300 araçlık bir konvoyla Diyarbakır'dan Mardin'e doğru yola çıkarıldı. 8 çocuklu Erdem Ailesi'nin en büyük çocuğu olan Aydın Erdem için Çınaraltı Köyü mezarlığında cenaze töreni yapıldı. 

DTP DE KATILDI

Cenaze törenine DTP Grup Başkan Vekili Selahattin Demiştaş, DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, DTP Diyarbakır İl Başkanı Fırat Anlı ile akraba ve arkadaşlarından oluşan yaklaşık 1000 kişi katıldı.

Ailenin üniversite okuyan ikinci çocuğu olan Aydın Erdem, kılınan cenaze namazının ardından ailesi, yakınları ve arkadaşları tarafından, gözyaşları arasında toprağa verildi. Oğlunu topraga veren Anne Meles Erdem ve çocuklarının ağıtları ise yürekleri dağladı. Sık sık, 'PKK intikam', 'PKK halktır, halk burada' sloganları atıldı.

ACIMIZDA ÖFKEMİZDE ÇOK BÜYÜK

Aydın Erdem'in toprağa verilmesinin ardından kısa bir konuşma yapan Selahattin Demirtaş, Erdem ailesine ve Kürt halkına başsağlığı diledi. Demirtaş, "Şehdimizin önünde saygıyla eğiliyoruz. Bugün Dilyarbakır'da yüreğimiz yandı. Diyarbakır'da yüreğimizin bir parçasını aldılar, biz de doğduğu topraklara emanet ediyoruz. Acımız çok büyük, öfkemiz de çok büyük. Kürt halkı 10 gündür ayakta, onuruna, iradesine sahip çıkıyor. AKP hükümetinin defalarca denediği, katliam politikası ile Kürt halkının direnişi kırılmaya çalışılıyor" dedi.

'SÖZ VERDİK, HESAP SORACAĞIZ'

Demirtaş, Aydın Erdem'in tesadüfen ya da bir karmaşada öldürülmediğini, açık şekilde hedef gösterilerek, bilinçli bir şekilde öldürüldüğünü söyledi. Demirtaş şöyle konuştu:

"Halkımız şundan emin olsun. Biz nasıl ki, gençlerimlizi toprağa gömüyoruz. Çok yakın bir zaman gelecek, biz o katliamcı zihniyeti toprağa gömeceğiz. Biz şehitlerimize söz verdik. Biz Aydın yoldaşımıza da söz verdik. Biz bu köye Aydın arkadaşımız ile birlikte başımız dik geldik, başımız dik çıkacağız. Ama bir dahaki gelişimizde bu köye, şehitlerimize de müjdeli haberi getireceğiz. Biz şehitlerimize verdiğimiz sözün gereğini yerine getireceğiz. Katliamcı politikalarla bu halkı susturmaya çalışanlara elbetteki hesap soracağız. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın."

Aydın Erdem'in amcası Zeki Erdem ise, yeğeninin öldürülmesine sert tepki gösterdi. Zeki Erdem, "Bizleri, yüzleri binleri öldürebilirsiniz ama bu halkı kökten bitiremezsiniz" dedi.

Konuşmaların ardından, DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile arkadaşları Erdem'in mezarına karanfil bıraktı. Arkadaşları ve ailesi uzun süre Erdem'in mezarının başında göz yaşı döktü. Baba Mehmet Erdem ise törenin ardından taziyeleri kabul etti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;