Diyarbakırspor Başkanı: Biz Kürt milletinin takımıyız

Diyarbakırspor Başkanı Sümer Amerika'nın Sesi Radyosu'na Kürtçe olarak çarpıcı açıklamalar yaptı

07 Ekim 2009, Çarşamba 14:42
A A

Bursa'da, oynanan Bursaspor-Diyarbakırspor maçındaki olaylarla ilgili Amerika'nın Sesi Radyosu'nun Kürtçe yayınında konuşan Diyarbakırspor Başkanı Çetin Sümer, 20 milyon Kürd'ün takımını desteklemesi gerektiğini söyledi. Çetin, “Biz devletten yardım isteyemiyoruz. İstesek bize ‘Devlet takımı' diyorlar. Biz ‘Devlet takımı' değiliz, Diyarbakır'ın takımıyız” dedi.
Amerika'nın Sesi Radyosu'nun Kürtçe yayınında yayınlanan programa telefon bağlantısı ile katılan ve Kürtçe konuşan Başkan Çetin Sümer, Bursa'daki maçta kendilerine büyük hakaretler yapıldığını anlattı. Sümer, “Biliyorlar biz Kürdüz. Siyasi ve kötü sloganlar attılar. Diyarbakır'dan gelen seyircilerimizi taşladılar. Biz Kürt olarak, kimse bize bu zulmü yapamaz. Biz de çıkıp takımı ligden çekeceğimizi Federasyon'a söyledik. Bundan dolayı Türkiye'deki basında olaya çok fazla yer verdi. Çünkü, gördüğümüz zulüm ve mağduriyet ortadaydı” diye konuştu.

Diyarbakırspor Başkanı Sümer, Bursa'ya gittiklerinde maç öncesi sporun kardeşlik olduğunu, sporda siyasetin yerinin olmadığı yönünde beyanlar ve açıklamalar yaptıklarını anlatırken, şöyle dedi:
“Onlar organizeli bir şekilde üzerimize geldiler. Türk bayrağını açtılar. Sanki biz başka bir millet ve başka bir ülkeden gelmişiz. Bize büyük bir zulm yaptılar. Bizi arayan AKP'li yetkililer, meydana gelen olayı tasvip etmediklerini, yanımızda ve Diyarbakırspor'lu olduklarını söylediler.”
Diyarbakırspor Başkanı Çetin Sümer, Kürtler'den Türkiye Süper Ligi'nde mücadele eden takımına destek vermelerini isteyerek, şöyle devam etti:
“Altyapı ve parasal anlamda büyük sıkıntılarımız vardır. Kimse bize sahip çıkmıyor. Bugün Büyükşehir Belediye başkanı Osman Baydemir’i ziyaret ettik. Bazılarının Diyarbakırspor üzerinden oyunlar oynadığını, kısıtlı imkanlarla bugünlere geldiğimizi söyledim. Baydemir bize destek olacağını söyledi. Ama bugüne kadar desteğini daha görmedik.  Biz devletten yardım isteyemiyoruz, istesek ‘Devletin takımıdır' diyorlar. Biz Diyarbakır’ın takımıyız. Biz Kürt milletinin takımıyız.”
Diyarbakırspor Başkanı Sümer, 20 milyon Kürt bulunduğunu ve desteklerini beklediklerini kaydederek, “Bu destek ile kulubümüzün dünyada tanınmasını istiyoruz” diye konuştu.

Ferit ASLAN/ DİYARBAKIR, (DHA)

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;