Doğal yollarla hazırlayabileceğiniz cilt beyazlatma maskeleri

Son zamanlarda birçok insan cilt beyazlatma yöntemlerine sıkça başvurarak cilt renklerini açmaya çalışıyorlar. Cildimizde meydana gelen koyu lekelerin nedenleri genellikle, sigara, aşırı kahve ve kafein içeren ürünlerin tüketilmesi, güneş koruyucu kullanmamak, aşırı stres, yanlış kozmetik ürünlerinin kullanımı. Bu lekeler ve kararmalardan doğal malzemelerle hazırlayacağınız maskelerle kurtulmak mümkün. İşte evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz doğal maske tarifleri.

02 Mart 2018, Cuma 09:52
A A
Tam buğday unu ve domates maskesi

Tam buğday unu ve domates maskesi

Tam buğday unu özellikle Hindistanda güneş yanıklarından kurtarıcı, cildi tedavi eden,rengini açan bir gıda olarak bilinir. 2’şer tatlı kaşığı buğday unu ve domates suyunu karıştırın. Bu karışımı cildinize uygulayıp, 15-20 dakika kurumasını, cildin karışımı emmesini bekleyin. Ardından yüzünüzü yıkayın. Cildiniz beyazlaşacaktır.

Pirinç unu maskesi

Pirinç unu maskesi

4 çay kaşığı pirinç ununu ve yarım çay bardağı suyu bir kabın içinde karıştırın. Oluşan karışımı yüzünüze sürerek 5 dakika kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra bol ılık suyla yıkayıp durulayın. İşlem sonunda cildinizin kurumasını istemiyorsanız nemlendirici uygulayın. Bu maskeyi haftada 2 kere uygulayarak yaklaşık 1 ay sonunda sonuçlarını gözlemleyebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, yüz ve vücudumuzun diğer parçaları üzerinde aydınlatıcı ve izleri yok edici olarak bilinir. Yapmanız gereken yalnızca bu yağı cilt lekelerinize ve izlerinize uygulamak. Düzenli kullanımda bu lekelerden eser kalmadığını göreceksiniz.

Limon ve salatalık suyu maskesi

Limon ve salatalık suyu maskesi

Limonun içinde maddeler cilt aydınlatılması ve leke giderici olarak programlanmıştır. 1’er tatlı kaşığı limon ve salatalık suyunu bir kapta karıştırın. Bu karışımı yüzünüze uygulayıp, 15-20 dakika yüzünüzde tutun ve normal suyla durulayın. Salatalık ayrıca yüzünüze ferahlık, tazelenmiş bir his verip, yüzünüzü aydınlatacaktır.

Süt, bal ve limon suyu maskesi

Süt, bal ve limon suyu maskesi

Süt, bal ve limon suyundan birer tatlı kaşığı alın ve iyice birbirine karıştırın. Ardından bu karışı yüzüne uygulayıp, 20-30 dakika bekleyip, suyla durulayın. Bu maskeyi haftada 2-3 kez uygulayın, böylece cilt lekelerinden kurtulup, cildiniz yumuşayacak ve ten renginiz açılacak.

Nohut unu ve gül suyu maskesi

Nohut unu ve gül suyu maskesi

Nohut unundan bir kaba 2 yemek kaşığı kadar alın. Üzerine, karışım macun kıvamına gelecek kadar doğal (yüz temizlemek için kullanılan) gül sularından ekleyin. Karışım macun kıvamına gelince bu karışımı beyazlamasını istediğiniz bölgelere uygulayın ve bu şekilde en az 30 dakika bekleyin. Macun tamamen kuruduktan sonra ılık su ile güzelce durulayın. Bu karışım cildinizi ölü derilerden kurtaracak ve temizlenmesini sağlayarak daha beyaz ve parlak bir görünümü kavuşturacak.

Bal ve badem maskesi

Bal ve badem maskesi

Cilt beyazlatmada çok etkili bu karışım için yapmanız gereken 1 tatlı kaşığı süt tozu, yarım tatlı kaşığı badem tozu veya yağı ve 1 tatlı kaşığı balı karıştırıp maske yapmak. Bu karışımı yüzünüze uygulayın, 15-20 dakika sonra durulayın.

Portakal kabuğu ve yoğurt maskesi

Portakal kabuğu ve yoğurt maskesi

Kuruttuğunuz portakal kabuklarını rendeleyin ya da blenderdan geçirin. Yoğurtla karıştırdığınız bu karışıma gerekirse bir miktar da su ekleyin. Yüzünüze sürüp 20 dakika bekledikten sonra soğuk suyla durulayın. 

Aloe vera maskesi

Aloe vera maskesi

Evde kolayca yetiştirilebilen aloe vera ten renginin açılmasına da yardımcı oluyor. Bundan faydalanmak için tek yapmanız gereken de bir aloe vera yaprağını ortadan ikiye ayırıp içinden akan jelimsi sıvıyı cildinize sürmek oluyor. Bu uygulamayı her gün gönül rahatlığıyla yapabilir, düzenli kullanarak tam da istediğiniz sonuçları alabilirsiniz.

Zerdeçal tozu ve tam buğday unu maskesi

Zerdeçal tozu ve tam buğday unu maskesi

Cilt beyazlatmada çok etkili bu maskenin malzemeleri 2 tatlı kaşığı buğday unu, bir tutam toz zerdeçal ve 1 tatlı kaşığı limon suyu veya yoğurttur. Tüm malzemeleri güzelce karıştırıp maske yapın. Yüzünüzde 20-25 dakika tutup, ardından yüzünüzü yıkayın.