Doğu Perinçek, Suriye'ye gitti

Vatan Partisi Genel Başkanı Perinçek, Suriye Devlet Başkanı Esed'in daveti üzerine Şam'a gitti

Doğu Perinçek, Suriye'ye gitti

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in daveti üzerine Şam’a gitti. Atatürk Havalimanı VIP Salonu’nda basına açıklama yapan Perinçek, ziyaretin amacını "Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkileri onarmak, özellikle güvenlik ve ekonomi alanında geleceğin milli hükümetinin işbirliği esaslarını karşılıklı konuşmak, görüşmek" olarak ifade etti.

"Suriye’nin toprak bütünlüğü Türkiye’nin toprak bütünlüğüdür" diyen Perinçek, "Suriye’nin bağımsızlık ve egemenliği, bizim Türkiyemizin bağımsızlık ve egemenliğidir. Suriye’de, Irak’ta, İran’da barış, komşularda barış, komşularla barış bizde yurtta barış anlamına geliyor" görüşünü dile getirdi.

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU'NA ZİYARET TELEFONU

Ziyaretle ilgili olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile de görüşmek istediğini ancak telefonla bıraktığı not üzerine kendisine şu ana kadar bir dönüş olmadığını belirten Perinçek, "Ne yapacağımız konusunda onlara da bilgi verecektim" dedi.

ESAD DAVET ETTİ

Perinçek, ziyaretin Beşşar Esed’in daveti üzerine gerçekleştiğini ve 3 Mart’ta Türkiye’ye döneceğini söyledi. Beyrut üzerinden Şam’a geçecek Perinçek’e, Türkmen Parlamentosu Başkanı Prof. Ümit Akkoyunlu, eski milli savunma bakanlarından Barlas Doğu, İzmir Bağımsız Milletvekili Birgül Ayman Güler, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Pekin’in de yer aldığı heyet eşlik etti.

HAVALİMANINDA VIP'TE GÖRÜŞME

Havalimanında İran eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'la görüşen Vatan Partisi heyetinde CHP'den istifa eden İzmir Bağımsız Milletvekili Birgül Ayman Güler de yer aldı. Heyet, havalimanında böyle poz verdi.

İSİM İSİM HEYETTEKİLER

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Vatan Partisi Genel Başkan Başdanışmanı ve eski Milli Savunma Bakanı Barlas Doğu, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şule Perinçek, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yunus Soner, Türkmen Parlamentosu Başkanı Prof. Dr. Ümit Akkoyunlu, eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Türkiye-Suriye Dostluk Komitesi Genel Koordinatörü Prof. Dr. Mehmet Yuva, Mardin Dekorya Aşireti Lideri Abdülkadir Yıldız, Adana Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Fırat Karalı, işadamı Ali Rıza Tekin