Doğum günü açılımı!

Öcalan'ın 61'inci doğum gününde ilk kez örgüt elebaşısının köyüne giren ziyaretçiler Öcalan'ın evini türbeye döndürdü

Doğum günü açılımı!

İmralı'da çarptırıldığı ömür boyu hapis cezasını çeken PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın 61'inci doğum gününü kutlamak amacıyla Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden dünden itibaren Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’ne bağlı Onbirnisan Beldesi’ne gelen yaklaşık 8 bin kişi içerisinden seçilen 500 temsilcinin, ilk kez Öcalan’ın köyüne gitmelerine izin verildi.

EVİ TÜRBEYE DÖNDÜ

Terör örgütü ve elebaşı lehine atılan sloganlarla Öcalan'ın doğduğu eve giden kalabalık, burada Öcalan'ın fotoğraflarını öpüp, yakınları tarafından atılan şekerlerden ve ekmeklerden kapmak için yarıştı. Kalabalık son olarak hatıra amaçlı Öcalan'ın evinin bahçesindeki toprağı poşet ve pet şişelere doldurup alabilmek için birbiriyle kıyasıya mücadele etti.

ÖNCE ANMA TÖRENİ

Aralarında BDP’li Milletvekillerinin de bulunduğu kalabalık, önce geçen yıl geçişlerine izin verilmediği için güvenlik güçleri ile çıkan çatışmada yaşamını yitiren 2 kişi için olayların çıktığı yerde anma töreni düzenlendi. PKK ve Öcalan lehine slogan atan kalabalık, daha sonra otobüslerle Ömerli Köyü’ne hareket etti.

PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın doğum gününü kutlamak için çeşitli kentlerden dün sabahtan itibaren yola çıkarak, Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’ne bağlı Onbirnisan Beldesi’ne gelen PKK sempatizanları, geceyi açık arazide kurdukları çadırlarda geçirdi. Aralarında BDP milletvekilleri Emine Ayna, Bengi Yıldız, İbrahim Binici ve Sevahir Bayındır ile Öcalan’ın çağrısı üzerine geçen yıl Kandil ve Mahmur’dan gelen bazı PKK’lıların da bulunduğu kalabalık, çadır kurulan alanda türküler eşliğinde halaylar çekip, ateşler yaktı.

14 OTOBÜS İLE TEMSİLCİLER TAŞINDI

Her yıl olaylara sahne olan ve son olarak geçen yıl 2 kişinin öldüğü, Öcalan’ın doğum günü gerginliğinin bu yıl yaşanmaması için etkinliği organize eden Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (Tuhad-Fed) ile yapılan görüşmelerin ardından, bu yıl yapılacak etkinliğe belirli sayıda insanın katılması konusunda anlaşmaya varıldı.

Güvenlik güçlerinin İçişleri Bakanlığı’nın onayını almasının ardından geçmelerine izin verdiği 500 kişilik kalabalık, bu sabah 14 otobüs ile Onbirnisan Beldesi’ne yaklaşık 100 kilometre uzaklıktaki Ömerli Köyü’ne doğru yola çıktı.Çevre illerden gelen takviye ekiplerle desteklenen jandarma ve polis de Ömerli Köyü’ne 20 kilometre kala Karataş Tepe Mevkii’nde güvenlik önlemi aldı. Güvenlik güçleri, zırhlı araçlarla barikat kurduğu köy yolunu ayrıca geçişlerin önlenmesi için demir bariyerlerle de kapattı. Geçmiş yıllarda Karataş Tepe Mevkii’ni kuşatan tepelere yay şeklinde önlem amaçlı olarak dizilen asker ve polislerin bu yıl ise belli noktalarda gruplar halinde konuşlandığı görüldü.

Kalabalık Halfeti’ye doğru ilerlerken, Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ünal Karaosmanoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Şükrü Cumhur, Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar, ilçe kaymakamları ile yüksek rütbeli subaylar da güvenlik güçlerinin barikat kurduğu bölgeye gelerek önlemler hakkında bilgi alıp inceleme yaptı.

ÖLENLER İÇİN KARANFİL

Onbirnisan Beldesi’nden 14 otobüs ile Ömerli Köyü’ne hareket eden grup, saat 10.30 sıralarında köye 20 kilometre uzaklıktaki, güvenlik güçlerinin barikat kurduğu Karataş Tepe Mevkiine ulaştı. Burada durdurulan otobüslerden inen aralarında BDP Milletvekilleri Bengi Yıldız ve Sevahir Bayındır’ın da bulunduğu 500 kişi, BDP İl Başkanı İbrahim Ayhan’ın Kürtçe konuşmasıyla, geçen yıl çıkan olaylarda 2 kişinin öldüğü yere gitti. Hep birlikte 2 kişinin öldüğü alana giden kalabalığın, güvenlik güçlerine karşı taşkınlık yapmaması için sarı renkli kıyafet giyen bazı kişiler tepelerde görevlendirildi. Otobüslerden inen ve PKK elebaşı Öcalan'ın posteri ile PKK’nın renklerini simgeleyen bezler taşıyan kalabalık, Öcalan PKK lehine Kürtçe sloganlar atarak, geçen yıl çıkan olaylarda yaşamını yitiren Mahsun Karaoğlan ile Mustafa Dağ’ın öldüğü alana karanfil bıraktı.

Kalabalığa hitap eden Tuhad-Fed Genel Başkanı Mahmut Doğan, ölümlerin son bulmasını isteyerek, etkinlik amaçlarının barış olduğunu söyledi. Burada, ölen iki kişi için saygı duruşunda bulunup, karanfil bırakan kalabalık, PKK ve Öcalan lehine slogan atarken, kadınlar da zılgıt çekti.

OTOBÜSLERLE GİTTİLER

Kalabalık anma töreninin ardından yapılan anons ile tepeden inerek yeniden otobüslere bindi. Ömerli Köyü’ne doğru yola çıkan kalabalıkta bulunan milletvekillerinin otomobil ile geçişlerine izin veren güvenlik güçleri, aynı taleple gelen diğer parti yöneticilerine ise olumsuz yanıt verdi ve köye sadece otobüslerle yolculuk yapılabileceğini söyledi.

Bunun üzerine birçok kişi otomobillerini bırakarak bindikleri otobüslerle köye hareket etti.

Geçen yıl 2 kişi ölmüştü

Her yıl PKK yandaşları ile güvenlik güçleri arasında çatışmaların yaşandığı Öcalan’ın doğum günü kutlamaları için geçen yıl Ömerli Köyü'ne gitmek isteyenlere izin verilmedi.

Bunun üzerine taş ve molotof kokteyli atan göstericilere, güvenlik güçleri gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahale etti. Yaklaşık bir saat süren çatışmada Mahsun Karaoğlan ile Mustafa Dağ yaşamını yitirirken, 29’u asker ve polis olmak üzere 45 kişi yaralandı.

Nüfusta doğum tarihi 14 NisanPKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın resmi kayıtlardaki doğum günü 14 Nisan 1949. Resmi nüfus kayıtlarına göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Öcalan, Ömerli Köyü’nde oturan Öcalan ailesinin 4'üncü çocuğu olarak dünyaya geldi. 2’si hayatta olmayan 4’ü kız 7 kardeş olan Öcalan, resmi kayıtlarda 1978’de yaşamını birleştirdiği örgüt kurucularından olan ve Avrupa’ya kaçan Kesire Öcalan ile de halen evli görünüyor.

Abdullah Öcalan’ın en büyük ablası Dursun 65 yaşında, en küçük erkek kardeşi Ali ise 13 yaşında yaşamını yitirmiş. PKK elebaşının kız kardeşleri evli gözükürken, erkek kardeşlerinden olan ve fikir ayrılığından dolayı örgüt ile bağlarını kopardıktan sonra Kuzey Irak’ta fırıncılık yapmaya başlayıp, bir süre önce evliliği ile gündeme gelen Osman Öcalan ise resmi kayıtlarda halen bekar gözüküyor.

Hasan KIRMIZITAŞ- Ali LEYLAK- Ömer PINAR- Mehmet SEZGİN- Hadi KURT/ŞANLIURFA, (DHA) 

 
 

4