Doğum kontrol hapı kısır bırakır mı?

Doğum kontrol hapı kısır bırakır mı?

08 Ekim 2009, Perşembe 17:00
A A

Kadınları istenmeyen gebeliklerden koruyan hapların kısırlığa neden olduğu doğru değil. Bu hapı kullanan kadınlar yüzde 50 oranında yumurtalık kanserinden korunuyor. Ayrıca ilaç almayı bırakınca da rahatlıkla hamile kalıyor.

Yumurtalama sancısı için doğum kontrol hapı mı kullanacağım?

25 yaşında, 9 aydır evli bir kadınım. 4 ay önce kasıklarımda inanılmaz bir sancı ile hastaneye kaldırıldım. Doktorum bunun yumurtlama sancısı olduğunu, bazı aylar bu sancıyı hissedebileceğimi söyledi. Bunun geçmesi için çocuk yapmam gerektiğini, eğer çocuk istemiyorsam da doğum kontrol hapı kullanmam gerektiğini anlattı. Ancak bu şekilde sancılarım dinermiş. Doğum kontrol haplarının kısırlık yaptığına dair söylentiler beni tedirgin ediyor. Bunlar doğru mu?

CEVAP: Sizi muayene eden doktor arkadaşım size doğum kontrol hapı tavsiye ettiğine göre kullanmanızda bir sakınca olmaması gerek. ‘Doğum kontrol hapları kısırlık yapar’ lafı nereden çıktı bilmiyorum; ama bu hapları kullananlarda daha sonraki senelerde gebelik şansı artmaktadır. Kullandığınız sürece gebelik olmaz, ilacı kesip bebek istiyorsanız ve başka da bir sorununuz yoksa gebe kalabilirsiniz.

3-4 yıl ilaç kullanmam sorun yaratır mı?

24 yaşında, 3 aylık evli bir kadınım. 3-4 sene kadar eşimle çocuk yapmayı düşünmüyoruz. Bu nedenle korunma amaçlı olarak doğum kontrol hapı kullanıyorum. 3-4 sene boyunca kullanmam herhangi bir soruna neden olur mu? Yani kullanmayı bıraktıktan sonra gebeliğin oluşmaması gibi bir risk doğar mı? Ya da başka herhangi bir soruna neden olur mu?

CEVAP: Doğum kontrol haplarını hep söylediğim gibi doktor kontrolünde kullanırsanız bir sakıncası olmaz. Hatta çok önemli bir yararı da olabilir. O da yumurtalık kanserinden yüzde 50’den fazla olasılıkla korumuş olmasıdır. Bıraktıktan sonra da gebe kalmanızı engelleyecek başka bir problem yoksa tekrar hamile kalabilirsiniz.

5 aydır korunmuyoruz ama çocuğumuz olmuyor

8 aylık evliyim. Evlendikten sonra ilk 3 ay korunduk. 5 aydır korunmuyoruz. Bebek sahibi olmayı çok istiyoruz. Ama olmuyor. Ben ilk aylarda idrar yolu enfeksiyonu geçirdim. Bu bebek sahibi olmamıza engel midir?

CEVAP: İdrar yolu enfeksiyonlarında enfeksiyon sadece idrar yollarında kalırsa, çocuğunuzun olmasını engelleyeceğini zannetmem. Fakat idrar yolu enfeksiyonları sıklıkla (özellikle uzun süren vakalarda) genital organları da etkileyebilir ve gebelik şansı belki o zaman azalabilir. Sizin için henüz telaş edecek bir şey olduğunu sanmıyorum. Çünkü henüz 5 aydır korunmuyorsunuz. Yaşınızı yazmamışsınız. Eğer 20’li yaşlarda iseniz 5-6 ay daha bekleyebilirsiniz. Yok 30’lu yaş grubunda iseniz vaktiyle gidip bir kadın doğum uzmanına başvurun ve gerekli araştırmaları başlatın.

Jinekolog Profesör Doktor Derin Kösebay

saglik@posta.com.tr

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.