Doğum kontrol hapları hangi tedavilerde kullanılır?

Doğum kontrol hapları hangi tedavilerde kullanılır?

30 Eylül 2009, Çarşamba 15:38
A A

 

Yumurtalık fonksiyonlarında bozukluk olduğunda tedavi çoğu zaman doğum kontrol haplarıyla yapılır. İlaçların iştahın artması, azalması, mide bulantısı ya da baş ağrısı gibi yan etkileri olabilir. Önemli olan hapı doğru kullanmak.

Doğumda vajinamda yırtıklar oluştu, ne yapabilirim?

37 yaşındayım. 18 yıl önce bir hastanede doktor olmadan ebelerin yardımıyla doğum yaptım. Doğumda vajınamda içte ve dışta yırtılmalar oluştu. Ancak bunları dikmediler. Bu durum psikolojimi çok bozuyor. Eşimle cinsel hayatımız bitti. Bunun için ne yapmam gerekiyor?

CEVAP: Normal doğumda vajinada ve dış genital organlarda zaman zaman yırtıklar olabilir veya yırtık olmasın diye doktor Epizyotomi adını verdiğimiz kesiyi yaparak doğum kanalının genişlemesini sağlar. Doğum sonunda bütün bu yırtık veya kesiler dikilir. Siz “Yırtık oldu, doktor dikmedi” diyorsunuz. Göz önünde olan yırtık dikmeden bırakılır mı? Çoğu zaman aşırı gerilmeden dışta bir yırtık olmasa da cilt altında adele lifleri kopabilir ve sonuçta bir deformasyon oluşabilir. Bunun çaresi: Bir kadın doğum uzmanına başvurmak ve eğer ameliyatla düzelme imkanı varsa düzeltilmesini istemek.

Kullandığım ilaç adet düzenini bozdu

16 yaşındayım ve 55 kiloyum. Aşırı tüylenmeden dolayı doktora gittim. Doktor yumurtalıklarımdan birinde küçük kistler oluşmaya başladığını söyledi. Hormon testi yaptırdım, sonuçları yazıyorum. Doktorum Yasmin adlı ilacı önerdi. 3 aydır kullanıyorum. Kullanmadan önce adetim düzenliydi. İlacı kullanmaya başladıktan sonra düzensizleşti. Bu ilacın ciddi bir yan etkisi var mı? Nasıl bir tedavi şekli öneriyorsunuz?

CEVAP: Anlattıklarınıza göre yumurtalıklarda bir fonksiyon bozukluğu var. Doktorunuzun verdiği ilaç, aslında bu bozukluğu düzeltebilmek için verilmiş. Siz ise “Adet düzenimi bozdu” diyorsunuz. Acaba ilacı doğru kullandınız mı? Ya da arada unuttuğunuz oldu mu? Doğum kontrol haplarının yan etkileri belki iştah artışı veya aksi olarak iştahsızlık yapması, baş ağrısı veya hafif bulantı olabilir. Bazen de ilk kullananlarda ara kanamalar yapabilir. Bence doktorunuzla konuşun ve verdiği ilacı kullanmaya devam edin.

Küçük kistler varmış ama tehlikeli değilmiş

Adetlerim çok az oluyor. Bir yıl önce doktora gittim. Bana erkeklik hormonumum yüksek olduğunu söyledi ve doğum kontrol hapı verdi. Küçük küçük kistler olduğunu söyledi. Ancak bunlar önemli değilmiş. Adetim 1.5 günde bitiyor. Doğum kontrol hapları bende damla damla kanama yaptı.

CEVAP:Anladığım kadarıyla sizde de polikistik over sendromu denen durum var. Burada yumurtlama olmuyor ve her ay yumurtalıkta gelişen ufak kistler yırtılmadan yumurtalıklarda kalıyor. Böyle durumlarda yumurtalıkların ultrasonunda ufak birçok kist görülür. Ayrıca yumurtalıklardaki fonksiyon bozukluğu erkeklik hormonunda bir artışa da neden olabilir. Bu anlattıklarınızdan benim çıkardığım sonuçlar. En doğrusu sizin tekrar muayene olup ve gerekli testleri yeniden yaptırmanızdır.

Jinekolog Profesör Doktor Derin Kösebay

saglik@posta.com.tr

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;