Doğum kontrol hapları kesin olarak korur mu?

Doğum kontrol hapları kesin olarak korur mu?

30 Eylül 2009, Çarşamba 16:15
A A

Doğum kontrol hapları pek çok amaçla kullanılabiliyor. Adet düzensizliğinde ve istenmeyen gebeliklerden korunmada son derece etkili oluyor. Ayrıca bu hapları 2 yıl içenler yumurtalık kanserine yakalanma riskini yüzde 50 azaltıyor.

Cinsel organımda sivilceye benzer kabarcıklar var

31 yaşında, evli bir kadınım. Cinsel organımın dış kısmında, sivilceye benzeyen ve aşırı kaşıntıya neden olan kabarcıklar çıkmaya başladı. Üstelik canım da çok yanıyor. Kendi kendine geçer diye doktora da gitmedim. Bana ne önerirsiniz?

CEVAP: Bu anlattıklarınız bizim kondilom dediğimiz virütik bir enfeksiyonun belirtileri gibi. Bence en kısa zamanda doktora gidin ve gerekli tahlilleri yaptırdıktan sonra tedavinize başlasın. Eğer düşündüğüm hastalıksa beklemekle geçmez, aksine daha büyür ve yayılır.

Polip varmış, ne yapmam gerekiyor?

36 yaşındayım ve evliyim. Yapılan muayenede polip olduğu söylendi ve polip alındı. Alınan parçalardan patalojik inceleme sonucu geldi. 1-Sekretuar Endometrium 2- İltihaplı Endoservikal Polip 3-Papiller Servisit yazılılıydı. Bunların ne anlama geldiğini açıklar mısınız?

CEVAP: Alınan parçanın sonucunu tercüme edersek... Rahmin iç duvarı (Endometrium) normal. Yumurtlamanız oluyor (Sekresyon devrinde endometrium olduğu için) ve gebe kalmanız için uygun bir ortam var demektir. Rahim kanalında bir polip varmış ve alınmış. Polipler iyi huylu oluşumlardır. Rahim içinden ve rahim kanalından çıkabilirler. Özellikle rahim içindeki polipler adet kanamalarının şiddetli olmasına, ağrılı olmasına neden olabildikleri gibi gebe kalmayı da zaman zaman engelleyebilirler. Rahim ağzından alınan parçada belki de rahim ağzında uzun zamandır bulunan yara (Erezyon) diye tarif edeceğim bir durum söz konusu.

Doğum kontrol hapları kesin olarak korur mu? Benim için korunmak çok önemli. Doğum kontrol haplarının yararı ne kadar olur? Kesin olarak korur mu? Koruyorsa bile ne kadar ve ne aralıklarla kullanılmalı?

CEVAP: Doğum kontrol hapları korunmada en etkili yöntemlerden biri. Yüzde 99 belki de daha yüksek oranda koruyuculuğu var. Doğum kontrol hapları için kilo aldırıyor diye bir korku var. Birkaç ay ilacı kullananlar diyetine dikkat ederse bu sorunu aşabilirler. Ayrıca aynı ilaç başka bir kişide aksine iştahın kaybolmasına da neden olabiliyor. Bu ilaçları kullananlar yıllık doktor kontrollerini aksatmamalılar. Tansiyon kontrol edilmeli, karaciğer fonksiyonları incelenmeli, sigara içilmemeli veya çok azaltılmalıdır. Doğum kontrol haplarını en az iki sene kullananlar kadınlar en tehlikeli hastalıklardan yumurtalık kanserinden de yüzde 50 oranında da korunmuş olurlar. Bu çok önemli bir avantaj. Üzerine basa basa tekrarlamak istiyorum. Yumurtalık kanseri gibi tıbbın çoğu kere yetersiz kaldığı bir hastalıktan koruyor.

Jinekolog Profesör Derin Kösebay

saglik@posta.com.tr

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;