Dökülen saçlar için pratik maske tarifleri

Saçlarımız gerek mevsim değişiklikleri gerekse vücudumuzda meydana gelen fiziksel ve hormonal değişiklikler yüzünden yıpranıyor ve dökülüyor. Bu faktörlere bir de saça yapılan işlemler eklenince saç dökülmesi çoğu kadının korkulu rüyası haline geliyor. Bu sorunla mücadele etmek için evde kısa zamanda hazırlayabileceğiniz pratik maskeleri uygulayabilirsiniz.  

23 Şubat 2018, Cuma 14:50
A A
Boyadan yıpranıp dökülen saçlara hint yağı

Boyadan yıpranıp dökülen saçlara hint yağı

Bu maske boyanın zayıflattığı saç tellerinin kalınlaşmasını ve daha az dökülmesini daha yumuşak olmasını sağlar.   Gereken Malzemeler: 1 su bardağı buğday ½ çay bardağı hint yağı 5 su bardağı su   Hazırlanışı:   •Buğdayları suyun içine koyun ve kaynatın. •Kaynayan buğdayları süzün ve iyice ezin. •Ezilen buğdayların üzerine hint yağını ilave edip karıştırın. •Maskeyi saçlarınıza uygulayıp bir saat bekletin ve ılık suyla durulayın.  

Onarıcı bira ve aloe vera maskesi

Onarıcı bira ve aloe vera maskesi

Bira, saçı onarmada ve parlaklık kazandırmada birebirdir. Bu maskeyi haftada en az iki kez kullanmalısınız.   Gereken Malzemeler: ½ su bardağı bira 2 adet aloe vera sapı 1 çorba kaşığı zeytinyağı   Hazırlanışı: •½ bardak biranın içine aloe veranın özünü sıkın. •1 kaşık zeytinyağı ekleyin ve malzemeleri karıştırın. •Kıvamı geç oluşacağı için sürekli karıştırmaya devam edin. •Karışımı saç kökünden saç ucuna kadar masaj yaparak uygulayın ve 15 dakika bekletin. •Ilık su ile durulayın. (Sıcak su olmamasına dikkat edin.)  

Gürleştiren zeytinyağlı maske

Gürleştiren zeytinyağlı maske

Zeytinyağı saçı besler, saç derisindeki sorunların giderilmesine yardımcı olur ve saç dökülmesini azaltır.  Gereken Malzemeler:  1 çay bardağı zeytinyağı yarım limon 2 çay kaşığı bal Hazırlanışı: . 1 çay bardağı zeytinyağını 10 dakika kısık ateşte  yakmamaya dikkat ederek ısıtın. . İçine yarım limon ve balı ekleyip karıştırın.  . Karışımı saç diplerinden başlayarak tüm saçınıza yedirin. . 15 dakika bekledikten sonra durulayıp şampuanla yıkayın.  . 2 haftada bir uygulayın.   

Yoğurttan gelen güç

Yoğurttan gelen güç

İçinde bulunan D, B16, B12, C vitaminleri, kalsiyum ve proteinler, yoğurdu saçlarınız için doğal bir maskeye dönüştürüyor.  Gereken Malzemeler: 1 bardan yoğurt 1 çorba kaşığı elma sirkesi 1 çorba kaşığı bal Hazırlanışı: . Tüm malzemeleri bir kapta karıştırın.  . Saçlarınıza masaj yaparak yedirin. . 15 dakika bekletip soğuk suyla durulayın. .Temiz saçta daha etkili olacak bir maskedir.   

Dolaşım için biberiye

Dolaşım için biberiye

Biberiye saç deriniz üzerindeki dolaşımı hızlandırarak saçlarınızın daha çok beslenmesini sağlar ve dökülmesini engeller. Özellikle saç telleriniz inceyse biberiye saç direncini arttırarak saçlarınızın daha sağlıklı görünmesini sağlar. Antiseptik olması sebebiyle kepek oluşumunu engeller ve saçlarınıza nem kazandırır. Hindistancevizi, badem, lavanta, nane ve zeytinyağı kullanabileceğiniz taşıyıcı yağlar olabilir. 2 çorba kaşığı seçtiğiniz yağ ile 2-4 damla biberiye yağını karıştırıp ısıtmalısınız. Fakat çok yüksek bir sıcaklıkta olmamasına dikkat edin. Saçlarınızı bölümlere ayırarak saç diplerinize ve saç uçlarınıza masaj yaparak bu yağı saçlarınıza uygulayın ve yaklaşık 10 dakika boyunca saçınızda bekletin. Sıcak bir havlu ile saçlarınızı sarın ve 30 dakika bekletin. Saçlarınızı yıkayın ve en son soğuk su ile durulayın.

Doğal protein için yumurta

Doğal protein için yumurta

Yumurta, protein ve aminoasit açısından çok zengin bir gıdadır. Saçlarınızı yumuşatırken yıpranmalarını önler ve saça parlaklıkla birlikte nem kazandırır. Saçların dökülmesini engellerken hızlı uzamasını da sağlar. 1 su bardağı süt, 2 çorba kaşığı limon suyu ve 2 çorba kaşığı zeytinyağına 1 adet çırpılmış yumurtaya ekleyin ve karıştırın. Yapılan karışımı temiz saçlarınıza ve saç derinize masaj yaparak uygulayın. 20 dakika boyunca bu maskeyi bekletin ve soğuk suyla durulayın.