Domates prostat düşmanı

Domatesin içerdiği ve antioksidan etkisi gösteren "likopen" etken maddesinin prostat üzerinde olumlu etkisi olduğu belirtildi

24 Aralık 2009, Perşembe 12:49
A A

Trakya Üniversitesi (TÜ) Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kaplan, prostat kanserinde erken teşhisin hayat kurtardığını söyledi.

Prostat kanserinin yaşla beraber görülme sıklığı artan bir kanser türü olduğunu ifade eden Kaplan, şöyle devam etti: "Prostat kanseri genellikle 50 yaş üstü erkeklerde görülüyor. Ailesinde prostat kanseri olan varsa görülme olasılığı daha yüksek ortaya çıkıyor.

Ayrıca, hayvansal yağ ve kırmızı et tüketimi, kırmızı etlerin yüksek ısıda pişirilerek tüketimi (mangal gibi) prostat kanserinin görülme sıklığını artırıyor. Akdeniz tipi zeytinyağlı yiyecek tüketenlerde ise daha az görülüyor. Türkiye’de erkeklerde görülen kanserler arasında prostat kanseri, akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer almaktadır."

Domatesin içerdiği bazı maddeler nedeniyle prostat üzerinde olumlu etkileri olduğunu da vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kaplan, sözlerini şöyle tamamladı: "Prostat kanserine karşı bazı gıdaların geciktirici ya da önleyici olduğu söylenir. Bunlardan laboratuvar incelemeleriyle kanıtlanmış olanı domatestir.

İncelemelerde domatesin içerisindeki antioksidan özelliği olan ’likopen’ maddesinin prostat hücrelerini baskı altına alan bir özelliği olduğu bilinmektedir. Pişirilmiş ve sos olarak kullanılan domatesin olumlu etkisi olduğu bilinmektedir. Ancak bu ’domates yiyin prostat olmayın’ demek anlamına gelmez."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;