Domates üreticileri Canan Karatay'a dava açıyor

Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği (SERA-BİR), 'Domateste de, yeşil fasulyede de, baklada da şeker var. İlaçlı tarım zehiriyle büyütülüyor. Tarım zehirleri bütün hastalıkların sebebi. Kanser de dahil' diyen Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay'a dava açmaya hazırlanıyor

14 Temmuz 2017, Cuma 14:20
A A
Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği (SERA-BİR) Başkanı Müslüm Yanmaz, "Domates zararlı değildir, tekniğine uygun yetiştirilen domates ömrü uzatır. Topraksız kültürde üretim yapan işletmeler olarak seralarımızda hiçbir şekilde hormon, ilaç veya insan sağlığına zararlı katkı maddeleri kullanılmamaktadır" ifadesini kullandı.

Yanmaz, Prof. Dr. Karatay hakkında dava açmaya hazırlandıklarını kaydetti.Canan Karatay'dan domates uyarısı

 

'TÜM DÜNYA ÜLKELERİNDEN TALEP GÖRÜYOR'


Yanmaz, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de arılı sistem ve iyi tarım uygulamalarıyla hormonsuz ve kalıntısız yetiştirilen domatesin, tüm dünya ülkelerinden talep gördüğünü belirtti.

Birlik olarak Türkiye genelinde 11 bin dekar alanda, topraksız arılı sistemle, yüksek teknolojili seralarda domates üretimi yaptıklarını bildiren Yanmaz, söz konusu işletmelerin uluslararası alanda geçerliliği bulunan belgelere sahip olduğuna dikkati çekti.
 

'TEKNİĞİNE UYGUN YETİŞTİRİLEN DOMATES ÖMRÜ UZATIR'


Yanmaz, şunları kaydetti: "Domates zararlı değildir, tekniğine uygun yetiştirilen domates ömrü uzatır. Topraksız kültürde üretim yapan işletmeler olarak seralarımızda hiçbir şekilde hormon, ilaç veya insan sağlığına zararlı katkı maddeleri kullanılmamaktadır. Seralarımız gerek bakanlık, gerekse uluslararası belgelendirme kuruluşları tarafından denetlenmektedir. Son dönemde Prof. Dr. Canan Karatay tarafından halkı yanlış bilgilendiren mesnetsiz ve gerçek dışı açıklamalar yapılmaktadır. Kendi alanı dışında açıklamalar yapan ve halkı yanlış bilgilendiren Canan Karatay'ı şiddetle kınıyor ve yasal süreci başlatacağımızı kamuoyuna saygıyla bildiriyoruz."

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;