Domuz gribi alarmı

Sağlık Bakanlığı alarm verdi: “Türkiye'de önlem alınmazsa 21 milyon kişi domuz gribine yakalanabilir.

10 Ekim 2009, Cumartesi 05:00
A A

H1N1 virüsünün neden olduğu domuz gribi hastalığı ilk kez nisan ayında Meksika’da ortaya çıktı. Amerika, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan sonra dünyaya yayıldı. Dünyada 340 bin kişi domuz gribine yakalandı.

191 ülke ve bölgede en az 4 bin 525 kişi öldü. Türkiye’de şimdiye kadar 472 domuz gribi vakası tespit edildi. Bu hastaların 315’i Türkiye’ye dışarıdan geldi. Yurdumuzda domuz gribinden ölüm olmadı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün uyarısına göre domuz gribi kışın dünyanın kuzey yarım küresinde salgına dönüşecek. Aralık ayında yayılmaya başlayıp şubatta zirveye çıkacak. Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile uzmanları kötü ve iyi senaryoları, alınacak önlemleri açıkladı. İşte o açıklamalar:

ÖNLEM ALINMAZSA:

Hiçbir önlem alınmazsa Türkiye’de 21 milyon kişi domuz gribine yakalanacak. Bunlardan 8.8 milyonunun hastaneye başvurması gerekecek. 96 bini hastaneye yatırılacak. 15 bin 500’ü yoğun bakımda tedavi görecek. 5 bin 300 kişinin ölmesi söz konusu. İş kayıpları dışında bu sürecin sağlık hizmetleri açısından Türkiye’ye maliyeti 1.1 milyar TL olacak.

ÖNLEM ALINIRSA:

Alınan önlemlerle Türkiye’de 1.8 milyon kişi domuz gribine yakalanacak. 750 bin kişi hastanelere başvuracak. 7 bin 500’ü hastaneye yatırılacak. 1200’ü yoğun bakımda tedavi görecek. Ölü sayısı 400’e, hastalığın Türkiye’ye maliyeti 640 milyon TL’ye düşecek.

EĞİTİME ARA VERİLEBİLİR:

Salgın görülen yerlerde okullara ara verilebilecek. Sinema, tiyatro gibi toplu etkinlikler yasaklanabilecek. AŞI ÜCRETSİZ: Türkiye’ye toplam 43 milyon doz domuz gribi aşısı gelecek. Devlet domuz gribi aşısı için 556 milyon TL ödeyecek. Bakanlık aşıyı ücretsiz yapacak.

İLK AŞILAR HACILARA:

İlk etapta bu ay 1.8 milyon aşı gelmesi bekleniyor. İlk aşılar hacı adaylarına yapılacak. Bu aya yetişmezse aşılar Suudi Arabistan’a gönderilip hacılara orada yapılacak. RİSK GRUPLARI: Hamilelere öncelik verilecek. İlköğretim ve liselerde toplu aşılama yapılacak. 6 aydan 24 yaşa kadar olan kesim ve 65 yaş üstü aşılanacak. 24-65 yaş arasında ise kanser hastaları gibi bağışıklık sisteminde sorun olanlar aşılanacak. Ayrıca sağlık, güvenlik gibi hizmetleri verenlere aşı yapılacak.

BASİT KORUNMA YOLLARI:

Virüsten korunmak için eller sabunla sık sık yıkanmalı. Hapşırırken mendil kullanılmalı. Salgın riski olan dönemde tokalaşmaya, sarılmaya ve öpüşmeye mutlaka son verilmeli.

ECZANEDEN AŞI ALINAMAYACAK:

İlaç şirketleri yoğun talep nedeniyle eczanelere aşı vermeyecek. Aşı, okul ve iş yeri gibi toplu yerlerde; aile hekimliği ve sağlık ocağı gibi birinci derecede sağlık kuruluşlarında yapılacak.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;