Domuz gribi dedikleri...

Domuz gribi dedikleri...

19 Eylül 2009, Cumartesi 10:38
A A

Havalar soğumaya başlayıp çocuklar da okul yoluna koyulunca hooop ‘grip’ lafı gelip baş köşeye kuruluyor. Eve giren grip de kolay kolay çıkmıyor. Halk arasında öksürüğe de, burun akıntısına da, hafif ateşe de genel olarak grip dendiğinden her konuşmada grip kol gezip duruyor...

Ama bu yılın sendromu farklı. Şimdi bıraktık gribi, artık domuz gribi ile uğraşıyoruz. O kadar çok yazılıp çizilmesine rağmen insan yine kendi güvendiği ağızdan bilgi ister ya, ben de öyle yaptım.

Çocuklarımın doktoru olan Dr. Kadir Tuğcu’ya sordum: Kadir Bey ne yapacağız biz? Çocukları domuz gribinden nasıl koruyacağız?Koruyacak mıyız yoksa korumayacak mıyız? Normal griple domuz gribi arasındaki farkı nasıl anlayacağız vs... gibi klasik anne soruları yönelttim. Cevapları sizinle paylaşmak istedim.

* Domuz gribi aşısı var mı, yaptıracak mıyız?

Ben de anlamıyorum herkesin neden bahsettiğini... Her yerde yazılıp çizilen, resmi makamların da açıkladığı H1N1 denen virüsten bahsediyorsak eğer, ki domuz gribi böyle tanımlanıyor, bu virüsün aşısı 1995 yılından beri grip aşılarında mevcut ve zaten yapılıyor. Burada ayrıştırılması gereken, hangi grupta olduğudur. O konuda da bir açıklama yapılmıyor.

* O zaman bizim çocuklar yıllardır grip aşısı olduklarına göre vücutlarında bu antikorlardan var öyle mi?

Evet aynen öyle...

* Peki domuz gribini normal gripten nasıl ayırt edeceğiz?

Aslında yaz boyunca etrafımızda birçok insan domuz gribi oldu. Kimisi olduğunun bile farkına varmadı, ayakta atlattı. Hava şartları nedeniyle gribin belirtileri çok da vahim olmadı. Bazıları da diğerlerine oranla daha zor atlattı. Domuz gribini diğer griplerden ayırmak mümkün değil. Ancak testle öğrenilebilir ama o test de sınırlı olarak yapılabiliyor.

* Yani ‘domuz gribi olan ölür’ korkusu biraz abartı mı?

‘Domuz gribi kesinlikle öldürür’ demek çok yanlış. Bu algı gereksiz bir paniğe neden oluyor. Her hastalık gibi onun da tedavisi var. İstisnalar dışında...

* Bir de domuz gribi aşısının yakında piyasaya çıkacağı, ancak tam olarak denenmediği için riskli olduğu konuşuluyor...

Bu tamamen bilinçsiz ve bilgisiz insanların söylemleri. Hiçbir aşının insana zararı olmaz. Yararı tartışılabilir belki ama zararı olmaz. Vücuda giren her mikrop bağışıklık sistemi açısından faydalıdır.

* Peki bireysel olarak alabileceğimiz önlemler var mı?

Çocukların normal şartlarda fazla abartıya kaçmadan temizliklerine dikkat etmeleri gerekiyor. Ellerini güzel yıkamak, hapşırırken mendil kullanmak gibi... Onun dışında bir de yüzde 100 koruyucu olmasa da grip aşısı da olabilirler. Bunun dışında alınabilecek bir önlem yok.

Ferhan Kaya POROY- POSTA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;