Domuz gribi ilacı bu hale getirdi!

Yanlış teşhis konularak domuz gribi olduğu söylenen genç kız, aldığı ilaçla bu hale geldi

Domuz gribi ilacı bu hale getirdi!

Soğuk algınlığına yakalanan genç kıza yanlış teşhis konularak domuz gribi olduğu söylendi. Aldığı domuz gribi ilacı nedeniyle şimdi kör olma tehlikesiyle karşı karşıya.

İngiltere'de seçimler yaklaştıkça sağlık sistemiyle ilgili eleştiriler daha çok yapılmaya başlandı. Eleştirilerden en çok nasibini alan kurum da İngiltere Ulusal Sağlık Servisi NHS. 19 yaşındaki bir genç kız soğuk algınlığına yakalanınca NHS'nin online sisteminden yararlanarak yardım istedi.

NHS'deki sağlık görevlisi, Samanttha Millard adlı kızın domuz gribine yakalandığını söyledi ve Domuz gribi ilacı Tamiflu tabletleri alması tavsiyesinde bulundu. Samantha Millard kendisine tavsiye edilen domuz ilacını aldıktan 72 saat sonra hastaneye kaldırıldı ve yaşam destek ünitesi sayesinde yeniden hayata döndürüldü. 

ALERJİSİ VARMIŞ
 
Genç kız da kısmi bir düzelme oldu ama şimdi korkunç bir sonla karşı karşıya. Aldığı ilaca alerjisi olan Samantha'nın derisi pul pul dökülüyor, görme yetisini de gün geçtikçe kaybediyor.

Samantha hastaneye kaldırıldıktan sonra ürkütücü gerçeği öğrendi. Genç kız domuz gribine yakalanmamasına rağmen, yanlış tedavinin kurbanı olmuştu. Samantha Millard'ın annesi Debbie Van Horenbeeck, Ulusal Sağlık Servisi NHS'yi mahkemeye vermeye hazırlanıyor. Samantha'nın annesi Van Horenbeeck, Domuz gribi ilacı Tamiflu'nun yeterince test edilmeden piyasaya sürüldüğünü iddia ediyor.

'YAN ETKİLERİNİ HİÇ SÖYLEMEDİLER'

Kızının başından bir an olsun ayrılmayan anne Van Horenbeeck, "NHS uyguladığı yanlış tedaviyle kızımı sakat bıraktı. Hükümet domuz gribi oldugumuzda bize bu ilacı alma tavsiyesinde bulundu. Kızıma domuz gribi teşhisi koyduktan sonra, bu ilacın yan etkileri hakkında kendisine en ufak bir bilgi vermediler" dedi.

Doktorlar 19 yaşındaki Samantha Millard'ın yeniden eski sağlığına kavuşması için en az 2 yıla ihtiyaç duyduğunu ama eski görme yeteneğine kavuşup kavuşamayacağını şimdiden söylemenin zor olduğunu belirtiyor. 
 
(Hürriyet)