Domuz gribi ilacı: Sarımsak

Her gün çiğ sarımsak yemenin domuz gribinden korunmak için yararlı olabileceği bildirildi

28 Ekim 2009, Çarşamba 10:59
A A

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yalçın Tekol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her gün yenecek orta boyda 3-4 diş çiğ sarımsağın, domuz gribinden korunmak için yararlı olabileceğini söyledi.

Sarımsağın domuz gribi virüsüne etkisinin özel olarak test edilmediğini belirten Tekol, "Ancak, daha önce yapılan denemelerde sarımsağın grip virüsünün çeşitli tiplerine karşı etkili olduğu anlaşılmıştır. Dolayısıyla domuz gribinden korunmak için de sarımsak etkili olabilir" dedi.

'HERKES TÜKETİRSE KOKU SORUN OLMAZ'

Tekol, sarımsağın gripten koruyucu etkisinin kısa sürdüğünü, bu nedenle her gün yenilmesi gerektiğini vurgulayarak, "halkın sarımsak yemesini engelleyen en önemli nedenin, sarımsağın nahoş kokusu olduğunu, ancak herkesin sarımsak tüketmesi halinde kokusundan kimsenin rahatsız olmayacağını" söyledi.

Sarımsak yemenin gripten korunmada ekonomik ve kolay uygulanacak bir yöntem olduğuna dikkati çeken Tekol, gripten koruyucu diğer önlemlerin alınmasının da ihmal edilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;